Har han rätt hindra mig från att träffa barnen?
Hur länge har ni varit separerade och hur gamla är barnen?
Det kanske var bra i början av separationen och barnen var yngre att ni sågs ofta tillsammans och gjorde saker i hop men ju äldre barnen blir och är vana vid två olika boenden så är det ju mer och mer naturligt att barnen ser er som två olika familjer och att ni gör saker med barnen på era respektive tider, dom känner säkert andra barn som också har separerade föräldrar.
Sen kanske ni kan göra något tillsammans ibland men inte varje vecka.
Det verkar att ju mer du frågar så mer säger han nej nu när det gått ett tag.
Om det sker ibland kanske han tycker att det är ok men kanske han nu tycker att barnen precis som andra barn med skilda föräldrar vant sig vid att ena veckan är mammas och andra pappas, det är det normala för många barn och de flesta mår inte alls dåligt av det.
Jag förstår att det känns bedrövligt att inte få ha sina barn varje dag men nu har det gått ett tag så nu har ju alla vant sig vid situationen.
Ju äldre dom blir kan dom ju också välja att träffa dig en dag fast det är pappa vecka ibland.
Snart blir ju även kompisar viktiga och barnen vill vara med dom delar av helger osv.
Ni verkar ju ändå ha en bra relation trots separation och kan göra saker ihop med barnen, risk är du "förstör" det genom att vara på honom för mycket att spendera tid i hop. Ni separerade av en anledning och ni fick alla en mjukstart av separationen men nu har det gått en tid och nu borde ni kunna gå vidare.
Barnen har vant sig att ni är olika familjer men kan träffas alla ibland men inte hela tiden.
Vill han ha barnen 50% så är det något du måste acceptera även om det gör ont,
men du kan inte skuldbelägga honom för att vilja det utan att du är med på hans tid.
Barnen borde ju inte vara småbarn längre eller?