Inlägg från: Anonym (Mannen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mannen)

    Är min man otrogen?

    Att chatten är end-to-end-krypterad är bara något för att visa att chatten inte går att avlyssna. Det gick tidigare då allt skickades i okrypterat. Men nu går det inte längre och Google vill vara tydliga med det.


    Att chatten finns där kan beror på att han klickat på att starta chatt med henne. Sen behöver han inte ha skrivit något. Har råkat göra så en gång själv och funderade varför jag hade en chatt med en säljare på en bilfirma som var helt tom.


    Alternativt att de har skickat något som han sedan raderat.


    Att han blir skitsur är lite av en varningsflagg skulle jag säga. Hade det inte varit något skulle han ha varit lugnare.

  • Anonym (Mannen)
    Anonym (E) skrev 2024-03-14 22:21:47 följande:

    Att han blev skitsur skulle jag däremot inte fästa mig vid, antagligen är han bara trött på din svartsjuka och osäkerhet.


    I en relation så är det meningen att man ska ge sin partner trygghet när den misstänker något. Inte bli arg. Du har en osund syn på relationer. 
  • Anonym (Mannen)

    Vad var det som hände för några månader sedan med denna tjej?

  • Anonym (Mannen)
    sextontassar skrev 2024-03-14 22:23:37 följande:

    Kära TS,

    risken är överhängande att du sågar av grenen du sitter på.

    Din misstänksamhet avslöjar att du inte litar på din karl. Din fråga visar att det enda svar som du verkligen vill ha är att han ligger med någon annan.

    Du har redan lämnat din man, oavsett om han har lämnat dig eller inte.

    Du har redan visat honom att du inte litar på honom, eller tror på det som han säger. Du snokar i det som är hans del av ert liv.

    Frågan du kan ställa dig själv är vad du har att vinna på att förbereda dig på ett svek. Genom att du gör så, stoppar du möjligheten till att bygga en grund som ert förhållande kan stå på. Ni ser ju båda att du inte tror på detta.

    Packa och lämna. Lev utan partner ett tag, tills du känner att du kan lita på någon, bara för att du kan välja att göra det. Väl in i nästa förhållande bör du berätta att du har nära till misstänksamhet och att du inte egentligen litar på att en karl håller sig till dig. Och gärna också varför just detta är så viktigt för dig. :)

    Trist att du har hamnat i detta, men du kan fixa det - genom att vara helt öppen om ditt problem med nästa man, som du inte ännu har känt misstro mot.

    Lycka till!


    Det beror ju på vad som hänt förut. Om han betett sig illa tidigare genom att dölja eller ljuga så ligger ju egentligen ansvaret på honom att visa att hon kan lita på honom igen. Då kan man återskapa tilliten tillsammans och behöver inte lämna varandra.


    Det är normalt att efter ett svek inte lita på sin partner.


    Men har det inte hänt något så ligger ansvaret på henne.

  • Anonym (Mannen)
    OlleSQ skrev 2024-03-15 07:23:49 följande:

    Har kontakt med flera av mina ex och det är absolut inget konstigt eller att vi vill ha varandra igen. Men vi känner varandra väl och har de frågor så vet de att de alltid får ett ärligt svar. Samtidigt är det inget jag tar upp med min fru, det är saker som de kan vara förtroliga med mig om och då skall det inte vidare till tredje part så att säga. Samtidigt har jag och min fru en bra kontakt och kan prata om våra problem och precis som med exen är det inget jag sprider vidare. Det är inte konstigare än så. Jag kan lyssna och ge mitt perspektiv. Samtidigt har jag sällan lämnat ett ex där vi varit ovänner utan vi har bara konstaterat att vi är på olika plats i livet och med olika mål och det har gjort att vi kunnat avsluta utan att bli ovänner.


    Jag har pratat med terapeuter som säger att det där kan vara lite av en tickande bomb. Om inte annat så finns risken att det försämrar ens relationer.


    Den tickande bomben ligger i att det är en bra norm att vara transparent om vem man pratar med och om vad (inte i detalj). Då ens partner också bör vara ens bästa vän som man inte har hemligheter för. Så du kanske klarar dig så länge som du är lagom transparent mot din fru.


    Problemet är när något sker som gör att din partner blir misstänksam. Den som inte vågar vara transparent utan istället pratar i hemlighet med ett ex. Eller är hemlighetsfull om vad samtalen handlar om men är öppen om att det sker med ett ex. Då kan ett frö av misstänksamhet börja gro och partner vill veta mer för att känna sig trygg. Om man då i det läget blir defensiv och väljer att skydda konversationen med exet framför sin romantiska relation finns risken att det senare tar stor skada.


    Att det riskerar att försämra relationer handlar om att känslomässig närhet till ett ex kan hindra känslor från att växa fram till senare partners. Det blir en känslomässig trygghet att ha kvar bandet till exet men det bandet kan också begränsa en att bilda nya känslomässiga band.


    Det är som att dejta flera personer samtidigt. Det minskar sannolikheten att man faller för någon. 


    Sen kan det också vara så att även om man är över exet så kanske inte exet är över en själv. Men det är de inte alltid öppna med.


    Det finns forskning som visar att de som är vän med sina ex i snitt har sämre relationer efter det. Och då pratar vi bara om att vara vänner, inte nära vänner.


    Det jag skrivit behöver inte gälla din situation men det kan vara bra att tänka på riskerna så man vet hur man ska agera om det blir problem.

  • Anonym (Mannen)
    Ordinär Man skrev 2024-03-22 15:44:18 följande:

    Så din man får alltså inte konversera med någon annan om denna är av kvinnligt kön? Är det slutsatsen vi ska dra?

    Vi andra drar slutsatsen att skydda våra telefoner ordentligt.


    Klart man får men man bör vara transparent med det. Att välja att skydda sin telefon som någon motåtgärd är oerhört destruktivt för tilliten i förhållandet. Om ens partner blir orolig eller osäker så har man en skyldighet i relationen att skapa trygghet. 


    Också det inte är ovanligt att relationsrådgivare menar att man bör vara öppen med vem man pratar med och i grova drag vad man pratar om. Annars är det risk för misstänksamhet.


     

  • Anonym (Mannen)
    Ordinär Man skrev 2024-03-23 01:16:23 följande:
    Okej. Om vi skjuter åt sidan det faktum, att jag tycker att ni båda borde leta rätt på givande sex på annat håll.

    Att inte tillåta ens partner är vad som finns i telefonen, handlar inte främst om brist på tillit. Utan om en personlig sfär. För just detta ordet med tillit, innebär just att se vad den andra har i telefonen kontroll och snokande. Tvärtom kan man lika gärna hävda att öppna telefoner är brist på tillit.

    Var det Sartre och Bouvier som skulle leva så öppna, med självutlämnande dagböcker den andra fritt kunde läsa? Bara för att upptäcka att båda hade extra, riktiga, dagböcker de höll privata?

    Hon kanske inte är redo att diskutera depression med honom, men läser på, och har besökt vårdcentralen. Han kanske inte är beredd att diskutera sexuell prestation med henne, eller hans besök på vårdcentralen om viagra.
    Jag är inte TS men har gått i terapi för liknande saker.

    Visst har man privata saker i sin telefon men hur man behandlar sin telefon kan väcka misstankar. Och det är egentligen redan här som det uppstår ett problem. Det handlar om att vara lagom transparent så man förr eller senare inte gör sin partner misstänksam.

    Exempelvis att skriva med någon i hemlighet, att skicka meddelanden till någon mitt i natten, slå av notiser, ha med sig mobilen som om den vore en del av kroppen eller att radera hela konversationer kan väcka misstankar. Detta är alltså innan det skett något snokande eller kontrollerande av ens partners telefon. 

    Sen när ens partner ifrågasätter det som väckt misstankarna så blir man defensiv och beskyddande över sin telefon. Då skadar det tilliten. Då visar man tydligt att man har något att dölja eller åtminstone att ens partner inte är värd så mycket. Det bästa man kan göra i en sådan sits är att vara lite mer öppen och visa att det inte är något.

    Det ska inte bli någon vana. Däremot bör man dra ned på beteenden som kan väcka misstankar och istället vara mer transparent.
  • Anonym (Mannen)
    Ordinär Man skrev 2024-03-23 07:34:25 följande:
    Nej, det gäller att sätta gränser för den personliga integriteten även i förhållanden. Alla har det. Var den gränsen går är en annan sak.

    Det är en annan sak. Men för mycket personlig integritet kan göra det svårt att ingå i en förhållande. Och sen finns det den debatten kring "privacy vs secrecy".


    En tumregel som brukar användas är att om något skett under tiden man varit i relationen och man känner rädsla eller skam inför att berätta det för sin partner så är det mest sannolikt något som räknas som en hemlighet. 

Svar på tråden Är min man otrogen?