Anonym (typ så) skrev 2024-04-02 16:35:21 följande:
Ja, jag förstår det men det du pratar om är att förlåta en handling men min fråga handlar inte om handlingen i sig utan om varför man öht vill vara kvar i en relation med någon som bevisligen inte värderar dig eller er relation speciellt högt?
Jag menar oavsett det kan väl hända att personen ångrar handlingen i sig i efterhand men man kommer ju ändå inte ifrån att personen visste mycket väl vilka risker hen tog och valde medvetet att ta den risken? Det gör man väl inte med något man älskar och värderar högt? Det talar ju för att personen inte tycker att varken du eller er relation är speciellt viktig. Och då undrar jag varför slösa bort tid och energi på en så person?
Jag tänker mest på om det varit alkohol inblandat.
Där spriten går in går vettet ut,som man brukar säga.
Så kan man då avhålla sig från alkohol eller åtminstone dra ner på drickandet ordentligt så kanske det inte händer igen.
det kanske är saker man aldrig skulle göra i nyktert tillstånd.
Jag försvarar det på intet sätt.
Det är därför jag menar att man kan kräva att personen inte dricker så mycket (eller inte alls) igen för att se om h*n fortsätter att bete sig på samma sätt eller om h*n kan hålla fingrarna i styr.
Man kan kräva att personen år transparent och är ärlig med allt.
Om h*n är beredd att göra allt det så ser jag inte varför man inte skulle kunna ge personen en chans till.
Misstag kan vi alla göra. Vi är inte mer än människor.
Men skulle det hända igen så skulle jag dumpa direkt.
För då har personen verkligen visat att h*n saknar respekt för mig.