Inlägg från: CitroneIIa |Visa alla inlägg
  • CitroneIIa

    Incel problem?

    De är inte ett problem. De har alltid funnits. De är möjligen fler nu, men de har alltid funnits.
    De saknar dock betydelse och är som sagt inte ett problem.

    Skillnaden nu jämfört med innan är att det har börjat tro att de är "en grupp". Som sådan har de sedan börjat tro att de kan kräva saker och att "de är ett problem" för andra och i samhället och att detta behöver åtgärdas (se t ex valfri tråd med temat "Vad ska vi göra åt ..." eller "Om inte detta ändras ...").
    Så är naturligtvis inte fallet. Ensamma hemmarunkare har aldrig varit en etablerad folkgrupp men alltid funnits. De har ingen inverkan på vare sig samhälle eller grannar. De är kort sagt inte ett problem. De bara vill vara det.

    De tror kortfattat att:
    A. Om inte deras situation och problem är ett problem för andra, så:
    B. ska fanimig de själva bli det.

    Så är det alltså inte. Det är bara att ignorera dem.
    Deras meningslösa trådar här har självklart ingen påverkan på våra familjeliv.

    Jämför t ex med en tonårsunge som anser sig så rebellisk att han går omkring och säger att han minsann är en terrorist och att detta är omgivningens fel, medan ingen annan än han själv och diverse internetforum märker någonting av detta.

  • CitroneIIa
    JohnnyS21 skrev 2024-02-10 08:28:15 följande:
    Är det inte mer så att de av andra har stämplats som en grupp? Det finns de som går så långt som att hävda att alla ofrivilligt ensamma män per definition är incels. Jag tror inte att det blir bättre av att man sätter stämplar på folk, eftersom det bara förstärker synen på dessa som utstötta och misslyckade människor.
    Jo, det kan du faktiskt ha rätt i.
    Det är mycket möjligt att det är så hela grupptänkandet började, eller att det till åtminstone hälften är det som skapat situationen med den lilla "rebelliska terrorgruppen".
Svar på tråden Incel problem?