Inlägg från: Anonym (Borderlina) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Borderlina)

    Självskadebeteende

    Jag har haft andra typer av självskadebeteende men min storasyster skär sig i perioder. Nu är ju att skära sig allvarligt oavsett men jag vill nog hävda att skära sig på det sättet och sedan gömma det för er föräldrar är allvarligt. Det "normala" i min värld är att skicka meddelanden med bilder att man skurit sig och skriva det här är ditt fel osv. Eller visa upp för anhöriga direkt efter att man gjort det.

    Att hon drar sig undan, gömmer det, inte använder det som en slags hämnd eller övertalningsgrej mot andra gör mig väldigt orolig. Men jag är inte psykvårdpersonal utan både patient och anhörig. Jag tycker att du skall ta kontakt privat med någon vän eller vän till vän som jobbar i psykiatrin och höra från denne hur man skall göra för att hjälpa henne. Hur de gör på en avdelning med den typen av patienter osv. och verkligen vara tydlig med att hon döljer det och det är inte demonstrativt.  Allt sånt från en professionell kan vara guld värt.    

  • Anonym (Borderlina)
    Anonym (Lisa) skrev 2024-02-09 21:01:30 följande:

    Har du själv varit i vårdsvängen och provat alla läkemedel?? 


    Och mallen handlar om att det måste ta emot de mest vårdkrävande personerna. Blir en patient för frisk slutar den att få vård där, fast patienten inte är klar vilket kan leda till ett fortsatt sjukligt beteende skulle jag säga då. 

    Hur insatt är du i vården egentligen? Jag har både teoretisk och egen erfarenhet. Skulle aldrig rekommendera någon bup, vilken målgrupp de tar emot är för mig högst oklar 


    Det är en stor nackdel med psykiatrin som jag ser det. Känslan jag fått är att man måste vara helt rabiat galen för att få hjälp, en gradskillnad mindre galen och hjälpen som erbjuds blir ingen eller väldigt liten. Man behöver vara "LPT-mässig" (vet inte om det är ett officiellt uttryck) 
  • Anonym (Borderlina)
    Anonym (Lisa) skrev 2024-02-09 21:53:01 följande:

    Jo men detta har ju även resulterat i att människor blir mer och mer radikala just för att få vård eller för att vården ska uppfatta att man behöver hjälp.

    Om man går helt privat Och betalar själv så finns inte dessa kriterier och man kan träffa behandlare som jobbar med specifika behandlingsmetoder, man slipper strida för sin rätt att påbörja behandling och blir inte söndermedicinerad. Jag förstår nod vad lpt mässig betyder? typ att man är i så pass kasst skick så man behöver tvångsvård? 


    Oklart om jag uppskattar vården inom slutenvården heller. Träffat så många cyniska vårdare genom åren eller personer med grava empatistörningar vilket det även finns dokumenterat i forskningen, om felaktiga bemötanden. 


    Ja LPT=tvångsvård. När jag haft det (bara hänt en gång) så kände jag att jag fick väldigt bra hjälp. Ja, inte direkt då jag inte ville ha vård men jag var ju psykotisk. jag blev inställd på rätt medicin, övervakad, och trots att jag betedde mig som en riktig bitch (är trist att komma ihåg saker man sagt och gjort under drogutlöst psykos) mot personalen. Tom. när jag vägrade injektion så löste de detta väldigt smidigt. 
Svar på tråden Självskadebeteende