Inlägg från: Anonym (sure, sure) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sure, sure)

    Krig i Sverige

    Anonym (Casanova) skrev 2024-01-07 18:23:14 följande:
    Undersök hur mycket stöd USA ger till Ukraina nu? De har stoppat det militära stödet. Flera länder har följt efter. Googla på saken.

    Ska man hårdra det hela så har det kört sina lager i botten. De var inte förberedda på den här typen av krig.

    Det är ingen propaganda. Du måste se verkligheten som den är. Handlar inte om vem du hejar på. Utan på hur verkligheten ser ut.

    Tänker inte tjafsa med dig. Tiden kommer att utvisa resultatet.
    Så de senaste 250 miljonerna USD från USA i militärstöd var.... vad?
  • Anonym (sure, sure)
    Försvarsmaktens bedömning är att risken för ett väpnat angrepp mot Sverige är fortsatt låg
  • Anonym (sure, sure)
    Anonym (?) skrev 2024-01-07 18:55:57 följande:
    Fast snälla lilla du, Sverige är ju inte med i Nato! Varför pratar du som om vi vore det?

    Varför är man ett rysstroll för att man visar oro kring ev krig? Man är väll snarare mer ett rysstroll om man går runt och påstår att det inte kommer hända och på så sätt få folk att inte förbereda sig? 
    Det spelar ingen roll egentligen att Sverige inte är med i Nato. Mellan EUs försvarspakt och ett antal länder som sagt rakt ut att de kommer hjälpa Sverige, däribland övriga nordiska länder, Polen, Storbritannien, Tyskland och Frankrike sitter vi rätt säkra ändå. Dessutom, om  någon av dessa redan är medlemmar i Nato, vilket de är, kan de hävda artikel 5 om de blir attackerade när de försvarar Sverige. Som det är idag är en attack mot Sverige en attack mot Nato.
  • Anonym (sure, sure)
    Tow2Mater skrev 2024-01-07 20:28:16 följande:
    Tysklad tror vi har 6-10 år, Polen tror 3 år.

    Mindre än 36 månader. Så lång tid kan vi ha på oss innan Ryssland står berett att angripa Natos medlemsstater i öst. Det konstaterade Jacek Siewiera, chef för Polens nationella säkerhetsbyrå och statssekreterare i presidentkansliet i början av december.

    www.aftonbladet.se/ledare/a/5B5jdb/darfor-bor-vi-lana-till-hogre-forsvarsanslag
    Poängen är att Sverige inte står ensamma, som TS förespeglar. Vi sitter säkra skrev jag, i meningen att ingen kommer ignorera om Ryssland anfaller Sverige.
Svar på tråden Krig i Sverige