Inlägg från: Anonym (Rio) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Rio)

    Feminismen har missat unga killar

    Det är inte bara S. Så gott som alla partier. Exempel.


    Satsningar på kvinnors hälsa

    Regeringen bedömer att målet om jämställd hälsa inte är uppnått. Den psykiska ohälsan fortsätter att öka, särskilt bland yngre kvinnor, men även i andra grupper. Psykisk ohälsa leder till stora konsekvenser för den enskilde men också för anhöriga, närstående och för samhället. Det finns ett behov av att öka kunskapen om bakgrunderna till den psykiska ohälsan, inte minst den arbetsrelaterade ohälsan, för att kunna vidta åtgärder för att minska den. Detta har blivit ännu tydligare i och med ökningen av såväl sjukfall som arbetssjukdomar under pandemin.


    Inom ramen för satsningen på kvinnors hälsa och förlossningsvården ser regeringen behov av satsningar på sjukdomar och symtom som drabbar kvinnor. Vården behöver bli mer tillgänglig och anpassas till kvinnors olika förutsättningar och behov. Kunskap om orsaken bakom sjukdomarna och därmed förutsättningarna för att diagnostisera och erbjuda god vård och behandling behöver utvecklas. Även hälso- och sjukvården för barn och vuxna som utsatts för sexuellt våld bör stärkas för att uppnå en tillgänglig och jämlik vård i hela landet.


    Under 2023 har regeringen redan fattat beslut om en rad insatser för att förbättra kvinnors hälsa. Det handlar till exempel om ett uppdrag till Socialstyrelsen att ta fram förslag till en nationell plan för förlossningsvården (S2023/00406) och en överenskommelse med SKR inom området förlossningsvård och kvinnors hälsa.

  • Anonym (Rio)
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:17:36 följande:
    Hur drabbar detta unga män? Blir unga män negativt påverkade av detta?
    Självklart. Eftersom fokus ligger på kvinnors behov. Det här är bara ett exempel. Men det ligger i hela systemet.

    Googla på "satsningar på kvinnor" och "satsningar på män" så borde du se ett mönster.
  • Anonym (Rio)
    Anonym (Rio) skrev 2024-01-12 19:22:37 följande:

    @Gurksoppa
    Ärd


    Är det diskriminering som gör att du tjänar mer än en social bidragstagare.

    Hela ditt tankesätt bär befängt.
  • Anonym (Rio)
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:25:30 följande:
    Det är inte självklart. En regering borde kunna göra fler än en sak. Sossarna sysslar miljö, kultur, ekonomi och jämställdhet samtidigt. Ska de börja skylla på att vårat fokus på feminismen har drabbat miljöpolitiken? eller något annat orelaterat? 

    nej, jag tänker inte googla. Vill du bevisa något så får du göra det. Det är inte feminismens fel att sossarna har visat ett oengagemang för unga män. Det är bara enkelt för dom att skylla ifrån sig.
    Motsvarande satsningar finns inte för män. Man behöver inte leta länge för att hitta problem med mäns hälsa om man bara letar. Men som sagt.

    Om man nu har feministiska glasögon som Sveriges jämställdhetspolitiknhar så ser man det annorlunda om män eller kvinnor drabbas.
  • Anonym (Rio)
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:31:42 följande:
    Beror det på feminismen? Nej, såklart inte. Är feminismen en orsak till mäns självmordstal eller vad du nu menar med mäns hälsa. -nej. Det är det inte. Ska feministerna hållas ansvariga för att de borde fixat det? -nej, naturligtvis inte.

    Jag har tidigare tagit upp ryssland som ett exempel på ett anti-feministiskt land där mäns självmordstal överstiger Sveriges, med råge. 
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:31:42 följande:
    Beror det på feminismen? Nej, såklart inte. Är feminismen en orsak till mäns självmordstal eller vad du nu menar med mäns hälsa. -nej. Det är det inte. Ska feministerna hållas ansvariga för att de borde fixat det? -nej, naturligtvis inte.

    Jag har tidigare tagit upp ryssland som ett exempel på ett anti-feministiskt land där mäns självmordstal överstiger Sveriges, med råge. 

    Feminismen är absolut en del orsak till varför jämställdhetspolitiken är så enögd. 

    Men som jag sagt anser jag att normaliserat av nedvärderande kommentarer som feminister varit med och normaliserat är mycket värre. 
  • Anonym (Rio)
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:38:25 följande:
    Men ändå så kan du inte förklara vad feministerna har gjort som är så negativt för män inom politiken.

    Vad tror du kommer att hända rent praktiskt för unga män nu när sossarna har skyllt ifrån sig?
    Ingenting lär hända. 

    Ska det hända något behöver inriktningen på jämställdhetspolitiken förändras till att se jämställt på jämställdhetspolitiken.

    Med jämställdhetspolitik med feministiska glasögon kommer de unga männen att fortsätta att drabbas.

    Jag har redan givit exempel och förklarat om att satsningar sker när kvinnor drabbas. När män drabbas på liknande sätt görs ingenting ä. Det är standard.
  • Anonym (Rio)
    Gurksoppa skrev 2024-01-12 19:46:36 följande:
    vilka exempel? Jag ser inte ett enda exempel på var eller hur kvinnor getts fördelar som missgynnar och negativt särbehandlar män. Vilket inlägg?

    är det negativt för män att kvinnor blir likvärdiga män i alla sammanhang? Ja eller nej?
    Inlägget om satsningar på kvinnors hälsa.

    Annars rekommenderar jag dig att googla på "satsningar på män" och "satsningar på kvinnor" så kommer du att få åtskilliga fler exempel.
  • Anonym (Rio)
    Anonym (Skopan) skrev 2024-01-12 19:52:50 följande:
    Du får det att låta som att satsningar på kvinnors hälsa (i den aspekten att det tydligen ska bli jämlikt) påverkar män negativt. Hur det påverkar män finns det ingen förklaring över, inte heller vad det är som gör att just det är feministiskt och inte jämställdhet.
    Om du anser att det inte drabbar män att så gott som alla jämställdhetssatsningar som görs är satsningar på kvinnor så får du väl tycka det. 
  • Anonym (Rio)
    Gurksoppa skrev 2024-01-12 20:10:24 följande:
    Okej, det enda du presenterat hittills är att det satsas på kvinnohälsa. Hur missgynnas män av att de exempelvis jobbar bättre med exempelvis mödravården och förlossningsskador? Missgynnas män negativt till följd av det? eller hur är den satsningen att missgynna män?

    hur missgynnar det män att kvinnor slipper urinläckage, framfall, bakfall och dylikt? vilka kvinnor tror du vill föda barn med de riskerna? Och att det sen ska ses som ett privilegie att få vård för skadorna för att män minsann inte får lika mycket pengar.

    hur får män det sämre genom att det satsas på kvinnovård? eller hur missgynnas männen?
    Det missgynnar män att motsvarande satsningar för män knappt existerar. Och i den mån de existerar är de oerhört små i jämförelse.

    Man kan undra vad du sagt om det funnits massa satsningar på män men inte på kvinnor. Det hade inte drabbat kvinnor. Hela ditt synsätt är ett exempel i sig. 
Svar på tråden Feminismen har missat unga killar