IVF/ICSI 2024
Nu är jag ruvare igen! Vi hade ju bara ett embryo i frysen så om den inte klarade upptiningen skulle dom ringa under fm. Men det gick bra och den såg fin ut 🙏🥹 testdag är 9/2, inte bestämt ännu om jag ska hålla mig tills dess.
Nu är jag ruvare igen! Vi hade ju bara ett embryo i frysen så om den inte klarade upptiningen skulle dom ringa under fm. Men det gick bra och den såg fin ut 🙏🥹 testdag är 9/2, inte bestämt ännu om jag ska hålla mig tills dess.
Nu är jag ruvare igen! Vi hade ju bara ett embryo i frysen så om den inte klarade upptiningen skulle dom ringa under fm. Men det gick bra och den såg fin ut 🙏🥹 testdag är 9/2, inte bestämt ännu om jag ska hålla mig tills dess.
Hur mår ni alla ruvare? ❤️ jag är bara på rd5 men väntan börjar kännas outhärdlig. Är så tufft psykiskt. Alla saker jag kände av första dagarna är som borta, vet inte om det är bra eller dåligt. Igår fick jag även besked om att min chef är gravid vilket var väldigt jobbigt. Är just nu 3 personer på jobbet som är gravida och ska ha under vår/sommar..
Längesen jag uppdaterade här, har varit inte under nedreglering i två månader, skulle egentligen påbörjat processen för återföring nu, men min läkare vill att vi kör en extra månad. Det finns misstankar om silent endo, men gör det även för att krympa de myom som jag fortsatt har. Har tre 5 dagars i frysen och har blivit erbjuden att sätta in två (kommer bli min sjätte återföring), men är lite kluven. Några tankar från er? Stort grattis också till er som plussat och håller tummarna för rt som ruvar, den eviga väntan och längtan.
Hej, ser att det är några här inne som ruvar just nu. Hur går det för er?❤️
Jag är bara på rd5 och försöker att inte övertyda ev symtom eller icke symtom men det är svårt. Har även gett mig själv google förbud men har redan brutit det ett par gånger😅
Jag provar några saker på eget bevåg den här gången eftersom kliniken inte varit villig att prova något nytt. Gör troligtvis ingen skillnad men jag känner att jag gör något annorlunda iaf.
Största grubbleriet just nu är att kroppen än så länge inte alls reagerat som vid mina fyra tidigare insättningar.
Stort grattis till er som plussat ! Och ett stort lycka till ,till er som fortfarande kämpar!
Är själv mitt i ivf resan och att ni delar med er av eran resa gör att man känner sig lite mindre ensam i allt detta. Det gör så mycket att få läsa andras resor, tankar och funderingar.
Hade äggplock I november men chansen till överstimulering var stor och därför blev det ingen återföring direkt . Fick ut 9 mogna ägg , 6 blev befruktade och 4 blev blastocyst och gick till frysen. Planen var att göra en återföring i januari men fick problem med ägglossningen då vi skulle göra detta i naturlig cykel. Positivt äl test idag 5/2.
Så nu äntligen ska vi få göra FET på tisdag 11/2 ! Är så fruktansvärt taggad och förväntansfull😃🤗
Jag börjar närma mig testdagen nu på söndag. Har inte ens varit frestad att testa innan då jag inte orkar med ett negativt resultat.. gått upp och ner lite i hopp och mående. Har varit så kissnödig, blivit extremt hungrig, varit så ledsen och lättirriterad. Så har någonstans känt att det kanske har gått. I tisdags när jag tränade fick jag också jättehög puls av samma övningar som jag alltid gör, idag va den inte lika hög så då föll allt hopp 😅 haft det extremt tufft denna vecka på jobbet av flera anledningar men känner mig verkligen så skör.
Snart får man i alla fall veta..
Jag har egentligen testdag imorgon men tog ett test idag eftersom det är helg och det var positivt😭 Jag är gravid!🥰
Så lycklig men också lite orolig, hoppas hoppas det får gå bra hela vägen nu.
Hej allihopa.
För mig gick det inte så bra den här gången heller. Testade mycket svagt positivt på klinikens test i söndags, tog senare under dagen ett tidigt digitalt som visade inte gravid och sedan ett nytt måndag morgon som också va negativt. Så tänker att det blivit någon form av tidigt missfall kanske, förra gången va klinikens test helt blankt på testdagen.
Har varit djupt nere på botten senaste veckan/dagarna, gått runt som en zombie och brutit ihop hela tiden. Det börjar kännas lite lättare nu och jag försöker tänka framåt mot nästa försök. Det jobbiga nu är bara att vårt sparkonto är tomt så behöver prata med kliniken om ifall det går att få ta avbetalning eller så behöver vi låna från min sambos mamma, vilket jag verkligen inte vill..
Hoppas på att vi kan göra nytt försök vid nästa mens i mars. Ska ha ett telefonmöte med läkaren på tisdag 🙏 hoppas också att jag kan få ännu högre dos då, sist fick vi bara ut 3 ägg och jag vill verkligen inte behöva gå igenom fler äggplock.