Anonym (JLB) skrev 2024-11-14 19:08:30 följande:
Hej tjejer. Jag gör min första IVF-runda för syskonförsök.
går hos Göteborgs IVF-klinik
Jag har fått Bemfola utskrivet. Sprutdag 6 idag. Jag gjorde ultraljud idag och de kunde se 4 stora äggblåsor på ena sidan och 3 på andra. Samt någon mindre på ena sidan. Är det bra eller dåligt med bara sju stycken?
de tre första dagarna av Bemfola skulle jag ta 250, sedan 225. Men efter dagens UL så har de skrivit att jag ska ta 250 igen till och med på söndag.
Igår började jag med Fyremadel som jag fortsätter med till på söndag paralllellt med Bemfola.
sedan Ovitrelle på måndag.
Äggplock den 20/11. Vad är era upplevelser av äggplocket? Gör det mycket ont?
Hej,
Spännande med äggplock - det kommer säkert gå bra! Bara be om mer smärtstillning vid minsta obehag.
Har för mig att jag hade 9 äggblåsor, de fick ut 7 mogna ägg, 4 blev befruktade, 1 tillbaka (ET) och 2 till frysen. De 3 som klarade sig blev odlade till dag 5.
Var med på en kompis äggplock nån vecka efter min insättning, hon fick ut 18 mogna ägg på 18 blåsor så då kändes det ju som att jag inte fick så många men det är ju inte antalet som avgör, även om det såklart kan kännas betryggande att få många.
Är nu gravid i v.11 med första återföringen.
Håller tummarna för dig!