• Trast

    Hur kan jag uppnå förändring?

    Brax skrev 2023-11-28 09:27:48 följande:
    Hur kan jag uppnå förändring?

    Jag är en man 40+ under en tid känt att livet kört fast. Jag känner mig emellanåt plågsamt ensam, ibland till den grad att jag gråter. 

    Jag bär på grämelser och sorger från det förflutna som ibland bubblar upp och gör mig sjukt nere. 

    Jag behöver nya sociala sammanhang och hoppas väl lite fortfarande på kärlek.

    Annars har jag ett ordnat liv, bra jobb på universitet ordnad ekonomi. Jag är vältränad mer än de flesta 25åringar, men tappar lusten till detta också emellanåt då man ändå står kvar och stampar.

    Jag tycker jag försökt en del, utan större framgång; Jag har gått på salsakurs, jag har rest ensam på resor. Jag har åkt ensam på skidresa i grupp med UCPA. Jag har bokat en sådan resa igen i januari, det är en solovecka.

    Vad kan jag mer göra? Veckorna går, alla likadana, inget händer, orkar snart inte ta mig för saker ensam igen.

    Vad kan jag mer göra? Flytta tänker man ibland, men tror inte jag har styrka till det
    det, risk att jag får panik och känner mig ännu ensammare. 
    Vad finns det mer kurser? Jag vill gärna göra något där det finns chans att träffa kvinnor


    Kanske engagera dig i biblioteket? Jag bor i usa, där är det konstant aktiviteter på biblioteken. Om det inte är så i Sverige så borde någon dra igång det. Saker för vuxna kan vara släktforskning, skatteplanering, datorer för äldre. Konversationer för utlänningar med en infödd. Stickningsklubb, tillverka musik, 3d printning, drakar och demoner klubb mm mm. De har t om en theremin.

    Det är aldrig en lugn stund där. Föreslå något för ditt bibliotek. Kanske tar ett tag innan en krets byggs upp.
Svar på tråden Hur kan jag uppnå förändring?