Inlägg från: Anonym (Varför ens försöka...) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Varför ens försöka...)

    Hon är den jag vill dejta men hon har ingen aning. Vad bör jag göra nu?

    anonym05swe skrev 2025-02-16 22:44:29 följande:

    Ja men väldigt många går väldigt snabbt från att träffas första gången till att bli ihop. Jag vill kunna göra samma sak. 


    Det stora problemet är att jag inte är så bra på att ragga upp/flörta så det kan leda till en relation. Vet att folk blir ihop och faller för den andra pga att folk kan vara bra på att flörta osv. Jag vill verkligen bara ge massa kärlek i en relation. Handlar inte för mig så mycket om att själv få en massa kärlek i en relation. Vill verkligen ge allt i en relation.


    Ibland går det fort från första kontakt till relation, ibland går det långsammare. 
    Att flörta är ett sätt att väcka intresse, och det är bra att kunna, men alla grymma flörtare är inte nödvändigtvis bra att ha en relation med.

    Min man är rätt försiktig av sig, men när han var yngre ville han jobba bort det för att lättare få kontakt med tjejer. Han gick ett par danskurser och började åka ut och dansa på helgerna. Hans kompisar (som inte dansade själva) undrade hur i hela friden han vågade gå fram - bara sådär! - till en helt okänd tjej och fråga om hon ville dansa? Min man svarade att det var bara att fråga. "Men tänk om hon säger nej, då?" Min man svarade "Då får jag fråga nästa." Han hade lärt sig dansa, men han hade också lärt sig att det inte var någon stor grej, varken att fråga om en dans, få dansa eller bli nobbad.
    Jag säger inte att du ska göra precis som han, du kanske inte har någon Lasse Stefanz-jacka eller ens gillar att dansa, men jag tror att det är bra att träna på sociala interaktioner. Träna på att få ja, och träna på att få nej. Det viktigaste är att inse att det inte är någon stor grej, och att det inte är hela världen. Det finns många tjejer i världen.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-17 21:39:26 följande:
    Och om man ens stöter på någon så är det typ "creepy" oavsett vad och oavsett om man agerar respektfullt ex
    Det där är en av de felaktiga uppfattningar du utgår från i dina resonemang. Det behöver inte alls vara creepy om du stöter på någon respektfullt. 

    Saker att undvika när du stöter på någon, och inte är säker på att personen är intresserad:
    Påflugenhet: "Ska vi gå hem och kn*lla?". 
    Neggningar: "Snygg klänning, har du köpt den på loppis?" (Diverse pick-up-tomtar brukar förespråka det, men det funkar inte. Jag upprepar, det funkar inte.)
    Aggressivitet/ inte kunna ta ett nej: "Men din lilla h*ra, som om jag skulle vilja ha dig ändå!?"

    Respekt funkar däremot utmärkt, att vara social och trevlig. Det är inte creepy.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-18 11:28:22 följande:
    Skrev även i inlägget att jag skulle stöta respektfullt men att det ses som konstigt ändå
    Varför skulle det ses som konstigt, vad skulle hända?
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-18 23:08:37 följande:

    Jag kommer dessutom bjuda ut henne för jag bryr mig om henne och har seriösa känslor för henne. Är inte en ytlig kille direkt


    Nej, du kommer inte bjuda ut henne. Hade du verkligen haft så seriösa känslor hade du gjort det för länge sedan. Nu har du inte bjudit ut henne, och det är för att du inte är tillräckligt intresserad.
    Lite småkär, absolut, och det är nice att ha en förälskelse som verklighetsflykt när tillvaron är jobbig - men du är inte tillräckligt kär för att faktiskt göra något. Och det är helt OK.

    Den här tanken om ytlighet är också en av de felaktiga tankemönster som ställer till det för dig. Bara för att du är rädd för att bli uppfattad som ytlig betyder inte det att andra människor faktiskt uppfattar dig som just ytlig. 
    Du rationaliserar din rädsla, och får den att bli logisk i ditt huvud, men det betyder inte att den är verklig.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-19 10:17:34 följande:

    Jo, jag kommer bjuda ut henne. Nej, visar snarare att det är mer seriösa känslor att jag vill stressa igenom det. Jag är jätteintresserad i henne. Nej, är ingen verklighetsflykt. 


    Tidigare handlingar brukar vara användbara för att förutse kommande handlingar, så nej, du kommer inte bjuda ut henne. Du är inte tillräckligt intresserad för att fråga henne om en dejt, annars hade du gjort det för länge sen.
    Jag tror att det är en verklighetsflykt, därför att kärlek på avstånd med en tänkt underbar framtid förpliktar inte till något, till skillnad från den vanliga verkligheten, där det finns en massa plikter, krav och ansvar.

    Apropå det, hur går det med pluggplanerna och/eller jobbsökandet? Har du varit och pratat med en studie- och yrkesvägledare på universitetet? Har du anmält dig som arbetslös hos Arbetsförmedlingen?
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-19 11:01:29 följande:

    Jo, jag kommer bjuda ut henne. Jag är väldigt intresserad av henne och därav blir det svårare då jag har starka känslor. Tror kanske det hade varit enklare att bjuda ut henne i november 2023 när det var mindre på spel. Nej, det är ingen verklighetsflykt utan enbart jobbigt med avståndet. Det är inget som jag suktar efter. 


    Ja och ja. Söker jobb nu


    Ett förslag: När du faktiskt har frågat henne om en dejt skriver du om det i tråden. Innan dess skriver du inte ett ord om vad du ska göra, för det är bara upprepningar.
    Jag personligen kommer lämna alla påståenden om att du ska bjuda ut henne helt okommenterade från och med nu. 

    Vad sa SYV? Har du fått någonting bra att gå vidare med i din studieplanering? Ska du fortsätta på samma utbildning, eller ska du byta till annan utbildning/kurser?
    Erbjuder Arbetsförmedlingen någon hjälp till unga arbetslösa?
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-19 11:12:13 följande:

    Hon sade ingenting speciellt men jag sade att jag ska söka nu i mars för att plugga till HT i annat ämne. 


    Inte mycket alls, samtidigt stiger arbetslösheten pga den för stora anställningstryggheten vi har som stänger ute unga. 


    Spännande! Har du funderat mer på vad du vill läsa till hösten? Är det ett totalt spårbyte så att säga, eller ändrar du bara inriktning?

    Nej, det har varit mycket försämringar av Arbetsförmedlingen de senaste åren, tyvärr. Även om den behövs bättre nu än någonsin, över 10% arbetslöshet nu. Du får gärna förklara - med egna ord - hur LAS stänger ute dig som ung arbetssökande? Jag skulle tro att den höga arbetslösheten är ett större problem än LAS, för din del. Konkurrensen om jobben är gigantisk!
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-23 22:27:06 följande:
    Hon gillade mitt DM på Instagram...
    Det betyder att hon är vanligt social, trevlig och väluppfostrad, inte att hon är intresserad. Hade någon av er varit riktigt kär hade det inte tagit en hel månad av total tystnad innan du till sist drar iväg ett meddelande. Du är inte tillräckligt intresserad, och inte hon heller.

    Jag får på riktigt fysiskt ont i hjärtat av tanken på att inte ha någon kontakt alls med min man på en hel månad, det skulle vara totalt hemskt! Jag vill träffa honom, prata med honom, röra vid honom och om vi inte är på samma ställe vill jag åtminstone ringa och säga godnatt eller ha någon slags kontakt. Jag tror inte att du känner så för den här tjejen, det har åtminstone inte framkommit i tråden.

    Det är dags att du släpper det här nu.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-23 23:11:28 följande:
    Hon pratar även först på event där vi varit med varandra och hon bjöd ut mig en gång men då krockade det för oss båda. Är inte kört. 

    Vi är inte i en relation och har aldrig varit tillsammans med varandra tidigare heller så går inte att jämföra. Jag har känslor och vill vara lojal för henne. Tycker redan det är jobbigt att inte kunna träffa henne ofta. 

    Att ge upp gör man inte i första taget...
    Det var ett år sedan hon bjöd med dig, sedan dess har hon inte gjort något aktivt alls. (Inte du heller, för den delen.) Det betyder att hon inte är intresserad. Tyvärr, men det är så.

    Hade det verkligen varit helt outhärdligt för dig att inte ha kontakt med den här tjejen, hade du ringt, skrivit, besökt henne så ofta du kunnat. Det har du inte gjort. Det betyder att du säkert har lite känslor för henne, men inte tillräckligt starka för att det ska leda till handling. Handlingar, eller frånvaron av dem, har betydelse. Det kommer att bli lättare för dig i ditt sociala liv om du lär dig förstå andra människors (och dina egna) handlingar, och vad dessa betyder.

    Jo, man ger upp grejer som inte leder någonstans, så att man kan lägga sin energi på att göra saker som leder en framåt i livet. Här och nu. Vad har du att fokusera på där du är? Vad har du att göra just nu?
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-27 20:07:38 följande:
    Nej men vi har inte pratat om det i konversationen heller. Hon kanske inte heller är den rätta. Vad vet jag? 
    Helt korrekt analys, hon är inte den rätta.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-28 00:01:18 följande:
    Så att läsa en flumkurs kanske lite snabbt borde gå? Typ en distanskurs i ex Danska?
    Asså nej! Jag har en del språkstudier på lager i Ladok, och det är allt annat än flummigt, och kräver teoretiska förkunskaper. Hur har du det med kunskaperna i grammatik? Skulle du med korrekt terminologi kunna förklara varför det heter den röda bilen på svenska, men den röde bil på danska? 

    Det funkar dåligt att välja utifrån vad du tror är flummigt och går snabbt. Välj utifrån dina intressen i stället! I princip alla universitetsstudier kräver att du lär dig ämnesspecifik terminologi och begrepp, och det är mycket lättare om du är intresserad av ämnet. 17 mars stänger anmälan till sommarkurserna, så du har några veckor på dig att fundera.
  • Anonym (Varför ens försöka...)
    anonym05swe skrev 2025-02-28 09:15:07 följande:
    Var många som inte klarade av och som hade liknande kritik....
    Klart att de som blev underkända på tentorna tyckte de var dåliga Oskyldig . Vad sa de som blev godkända?

    Dags att du blir konstruktiv igen. Varför något misslyckats är ointressant, det som är intressant är vad du ska göra för att lyckas! Vad är lättast, att du som enskild student försöker påverka fakulteten att ändra kursplanerna på de kurser du blivit underkänd i, så att det blir "rätt" sorts examinationer eller att du som student gör om examinationerna i enlighet med instruktionerna för att bli godkänd?
Svar på tråden Hon är den jag vill dejta men hon har ingen aning. Vad bör jag göra nu?