Inlägg från: Anonym (Inget på spel....) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Inget på spel....)

    Hon är den jag vill dejta men hon har ingen aning. Vad bör jag göra nu?

    anonym05swe skrev 2025-02-05 17:47:29 följande:
    Jo jag vet men allt beror ju på vad hon tycker.
    Och det kommer du ju aldrig att få veta eftersom du vägrar att öppna upp dig för henne och säga att du gillar henne. 
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-05 21:19:00 följande:
    Jo men alla har inte sagt samma sak. Vissa vill att jag ska göra X och vissa att jag ska göra Y
    Vad har vi skrivit då? Vilka förslag har varit motsatser? 
    anonym05swe skrev 2025-02-05 21:08:09 följande:
    Så man ska bara direkt erkänna helt utan förvarning? Vill bjuda ut henne liksom och öppna upp mig men inte om informationen inte är privat
    Om du aldrig vågar chansa kommer du aldrig kunna vinna i relationslotteriet. Jag säger inte att du ska berätta dina djupaste hemligheter på en gång, men du måste våga för att vinna. Våga ta initiativ, våga visa att du gillar henne, våga ta risken att bli sårad.
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-06 17:10:09 följande:
    Folk har skrivit att jag ska dm:a henne ex som ett av många exempel som råd. Jo, jag vill ha råd 
    Ja, dma med frågan "vill du ses och ta en fika/göra X vid tillfälle när du är ledig?" Men då har svaret konsekvent varit "tänk om hon missuppfattar och tror att jag gillar henne"  eller "det är inte så enkelt" eller "det är komplicerat med tanke på avståndet". Allt tecken på att du inte vill så mycket som du påstår. 
  • Anonym (Inget på spel....)
    Anonym (...) skrev 2025-02-07 01:27:47 följande:
    Hur ska det gå till att han ska vara sig själv och se vart det leder, om hon tackar nej till den dejten?
    Om hon säger nej så får TS gå vidare helt enkelt. Då är detta ett avslutat kapitel.
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 11:42:38 följande:
    Du vet inte vad LAS är? LAS är typ största hindret på arbetsmarknaden för oss unga. 
    Vet DU ens vad LAS innebär? På vilket sätt hindrar LAS dig att få ett jobb? Snälla, berätta hur du hindras av LAS. Men, det är bra att du hittat en ny ursäkt till varför saker inte går som du vill.
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 11:55:12 följande:

    Lyssna på Sveriges största arbetsgivare totalt:


     


    www.svensktnaringsliv.se/bilder_och_dokument/bejl6v_nio-foretagarberattelser-las-ett-hinder-for-tillvaxt-och-jobbskap_1003591.html/Nio+fretagarberttelser%3A+LAS++ett+hinder+fr+tillvxt+och+jobbskapande.pdf


    Svenskt Näringsliv är inte Sveriges största arbetsgivare. Det är moderorganisationen för de olika arbetsgivarorganisationerna som organiserar företag, tex Almega. Jag har arbetat på en av deras medlemsorganisationer.

    Självklart har de åsikter om alla lagar som styr arbetslivet och reglerar hur man får göra dig av med folk. LAS styr INTE om du som ungdom får jobb eller inte. Det är till och med då att det är fördelaktigt att anställa en ungdom då arbetsgivaravgiften är lägre för dig än för mig. 

    Så, åter igen. Förklara för mig hur DU hindras av LAS. Inte med en länk utan med dina egna ord. 
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 14:06:05 följande:

    Om du läser rapporten nämns det att LAS är ett hinder för att anställa unga som en av arbetsgivarorganisationerna nämnde. 


    LAS påverkar kraftigt.


    LAS påverkar mig då folk som jobbat längre (deras effektivitet spelar ingen roll) går före mig som gör det svårt för företag att anställa


    Självklart tycker arbetsgivare att det är fel att det finns regler för hur det får gå till när de sparkar folk. Självklart tycker arbetsgivare att det är fel när de inte får sparka någon för att de inte tycker om den personen. 

    LAS är inte problemet för dig att få jobb.

    Vad söker du för jobb? Vilken typ av jobb söker du? Hur hindras du från att söka okvalificerade jobb pga LAS? Hur kommer det sig att andra ungdomar hittar jobb trots LAS men inte du?
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 15:02:25 följande:
    Ett tiotalet
    Efter du inte har CSN-behörighet till denna termin har du alltså klarat mindre än 62,5% av poängen, eller färre än 18.75 poäng. 

    Varför så dåligt studieresultat? Vad gick snett?
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 17:32:22 följande:
    Var rätt många som inte klarade spärren så beror på dels dåligt studiematerial och att det var papperstentor. 
    Nej, det är sällan vare sig studiematerialet eller tentaformen det är fel på utan grundkunskaperna hos studenterna. 

    På vilket sätt var det studiematerialet och papperstentornas fel att du misslyckades? Kan du inte skriva med papper och penna? 
  • Anonym (Inget på spel....)
    anonym05swe skrev 2025-02-09 21:53:15 följande:

    Du vet att det universitet jag studerar på inte har jättebra professorer överlag i diverse rankingar för mitt program jag studerade? 


     


    Studiematerialet var intetsägande och tentorna tog upp mer irrelevanta saker än studiematerialet. Jo, det kan jag men det är orimligt att ha det istället för att ha alla examinationer skrivna som avhandlingar istället utifrån studiematerialet så man kan välja en särskild del och skriva. 


    Och hemtentor har visat sig förödande när det kommer till ökat fusk och användande av tex ChatGPT istället för att visa att man läst och förstått materialet. 

    Nej, det är absolut inte orimligt att ha sakstentor. Enda anledningen till att man minskade på salstentorna var pandemin och det fick stora konsekvenser. 

    Sorry, tvivlar starkt på att studiematerialet var så uselt och tentan likaså då högskolor, och i synnerhet universitet, har regler de måste följa gällande sina utbildningar annars blir de av med rätten att undervisa i dem eller till och med universitetsbehörigheten. 
Svar på tråden Hon är den jag vill dejta men hon har ingen aning. Vad bör jag göra nu?