Inlägg från: Anonym (Tagit bort cellförändringar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tagit bort cellförändringar)

    Någon som blivit gravid efter konisering av livmodertappen?

    Hej! Är det någon här som har lyckats bli gravid efter en konisering? OM det till och med är någon här som fick barn INNAN koniseringen och sedan även blivit gravid EFTER, var det någon skillnad?

  • Svar på tråden Någon som blivit gravid efter konisering av livmodertappen?
  • Anonym (Tagit bort cellförändringar)
    Anonym (Mammax4) skrev 2023-11-21 19:35:36 följande:

    Jag födde 3 barn innan koniseringen o 1 efter. Ingen skillnad med nåt.


    Härligt att höra! Du blödde inte mer under graviditeten eller så? 
  • Anonym (Tagit bort cellförändringar)
    magplask skrev 2023-11-21 20:03:18 följande:

    Två barn innan konisering och sen gravid ganska snabbt vid försök att skaffa nr 3, men fick missfall i v 9. 
    Dom tog bort 18 mm vid min konisering som gjordes 2019. 
    Kanske har naturliga förklaringar till missfallet, är 10 år äldre nu (36). 


    Beklagar! Det känns ju dock lite som att nästan vem som helst kan få missfall när som helst, så vem vet vad det berodde på? Men är 18 mm mycket eller? Jag minns inte att någon berättade för mig hur mycket man tog bort. Vi är lika gamla du och jag, eller jag är 35.

  • Anonym (Tagit bort cellförändringar)
    Anonym (...) skrev 2023-11-21 20:52:23 följande:

    Barn både innan konisering och efter, gick precis lika lätt att bli gravid några månader efter konisering som innan. Ingen skillnad. 


    Härligt! Och det var inte som att du blödde mer under graviditeten heller? Tänker nämligen inte bara på om man kunde bli gravid igen utan om graviditeten var annorlunda eller så också. tack för svar!
Svar på tråden Någon som blivit gravid efter konisering av livmodertappen?