• Livepaenpinne

    Rädd och gravid

    Jag har blivit gravid vid första "slarvet". Jag och min man slarvade för en månad sen och hade sex när det var en röd dag (natural cycles).


    Jag är 37 år och har aldrig tidigare varit gravid ej heller viljat bli. Jag och min man har varit överens om att vi absolut inte vill ha barn. Vi älskar vårt liv som det är idag. Innan natural cycles så åt jag p-piller i alla år. Min man har dessutom bara en testikel. Och med tanke på vår ålder så trodde vi risken var minimal..... För man har ju blivit så uppskrämd av den där himla "klockan som tickar fortare ju äldre man blir". 
    Men sen kom aldrig mensen... Och nu har jag testat med sticka för tredje gången. Och jo, jag är definitivt gravid. Och har panik...känns hemskt att göra abort. Typ som att jag inte är berättigad när jag är så här gammal. Jag borde säkert vara glad. Men jag är chockad och skärrad. 
    Jag har aldrig velat bli mamma. Jag älskar mitt liv. Vårt liv. Alla våra resor. Alla våra projekt! 
    Är det någon som har tips på hur man ska tänka/göra eller som har upplevt nåt liknande? ❤️
  • Svar på tråden Rädd och gravid
  • Daisy28

    Vad är din fråga? Vad du som göra som gravid när du/ni inte vill ha barn?

  • Livepaenpinne

    Ja, min fråga var nog otydlig. Får be om ursäkt. Allt är så rörigt i huvudet. Jag vet inte hur jag ska tänka. Egentligen vill jag nog tänka att jag önskar att jag verkligen ville behålla barnet. Men jag finner inte några bra argument till det. 
    Jag undrar nog egentligen om någon varit i min situation?. Alltså inte har velat ha barn i alla år, och sen råkat bli gravid när man är över 35 och behållt det trots att man inte riktigt velat. 

  • OlgaElvira
    Livepaenpinne skrev 2023-10-30 15:45:18 följande:

    Ja, min fråga var nog otydlig. Får be om ursäkt. Allt är så rörigt i huvudet. Jag vet inte hur jag ska tänka. Egentligen vill jag nog tänka att jag önskar att jag verkligen ville behålla barnet. Men jag finner inte några bra argument till det. 
    Jag undrar nog egentligen om någon varit i min situation?. Alltså inte har velat ha barn i alla år, och sen råkat bli gravid när man är över 35 och behållt det trots att man inte riktigt velat. 


    Något som nog är det som ställer till det för dig just nu är den hormonstorm man drabbas av som gravid. Det är ett av naturens sätt att skydda fostret. 
    Ni två får diskutera igen er situation och fatta ett välgrundat beslut. Om ni fattar beslut om att avsluta graviditeten var då beredd på att avslutandet av hormonstormen lommer attt påverka dug.
  • Rockbrud

    Ta hjälp av ngn utomstående som hjälper dig sortera dina  tankar. Om möjligt någon professionell. Gör inget förhastat för eller emot.

  • LisaG

    Kära du! Förstår att det är många tankar och känslor just nu. Jag är 38 år och fick mitt första barn i våras. Nu var det ett efterlängtat barn, men visst kunde jag undra över hur livet skulle bli. Har också uppskattat resorna och friheten och levt länge utan barn. Men det jag inser nu är att livet blir så mycket djupare och rikare med ett barn. Det blir annorlunda, ja, men absolut bättre. Ser fram emot alla utflykter som vi kommer fortsätta att göra, nu tillsammans med vår son. Tänk vad mycket vi har att visa honom! Den kärlek man upplever till ett barn och den kärlek man får från sitt barn går inte att jämföra med livet vi hade tidigare. Innan var jag orolig för den trötthet som småbarnsföräldrar visar och pratar om. Uppskattade ju sovmorgnar och lugna helger. Men vet du, även det går över förväntan! Som mamma klarar man hur mycket som helst. Fortsätt uppskatta livet med resor, projekt och allt vad du önskar. Ett barn blir inget hinder, bara en gåva som är ovärderlig. Många kramar

Svar på tråden Rädd och gravid