Samboskap
Jag och killen har pratat om samboskap. Han flyttar hem till mig. Jag har just nu en väldigt dålig ekonomi då jag studerar, han har ut nästan dubbelt så mycket.
I hemmet finns ett större barn och två hundar.
Vi har inte pratat ekonomi ännu men hur tänker ni andra med ekonomi? Är det rättvist att dela allt 50/50? Ska han betala för mitt barn? Försäkring på hundarna? Ska man dela så han går in och betalar större del av hushållets gemensamma utgifter då han tjänar mycket mer?
Hur har andra gjort? Kom gärna med försla.
Nja, nu i början hade jag faktiskt inte haft något gemensamt. Du klarar uppenbarligen själv att försörja dig, barnen och hundarna.
Så han kan betala halva boendekostnaden, sina privata räkningar samt sin mat. Då får du ändå ett tillskott till din ekonomi som du kan spara undan.
Sedan om några år, när ni märker hur det fungerar med sambolivet och bonusfamiljen, så kan ni diskutera ett annat upplägg. Då har du ju dessutom en inkomst från arbete.