Inlägg från: Anonym (On point) |Visa alla inlägg
  • Anonym (On point)

    Är otrohet en förutsättning för 20+ förhållanden?

    Anonym (XXX) skrev 2023-10-17 22:10:05 följande:

    ...sedan tycker jag att det är märkligt att ni missar Kärleken som förklaring, i den här tråden. Är ju jättevanligt att ett par kollegor t.ex., som arbetar nära varandra, och faktiskt tillbringar mer vaken tid med varandra än med sina partners därhemma - så som vi har ordnat vårt samhälle - plötsligt ser varandra i ögonen och upptäcker att de blivit kära i varandra. Det behöver liksom inte finnas några skumma, mörka, mystiska orsaker i bakgrunden.

    ...och en besvarad kärlek är väldigt svår att stå emot. Att det är besvarat känns förundrat - en stark lyckokänsla. Att det är möjligt, att han som är så enastående älskar lilla mig! Alla hormoner i kroppen verkar för att man ska känna, att man hör ihop med den här personen och måste vara med honom och ha kroppskontakt med honom. 


    Förälskelser är vad de är. Att de ibland leder till otrohet är knappast förvånande. Ibland är det vara så att vi råkar träffa rätt person vid fel tillfälle.

    För att återkoppla till TS fråga om man får räkna med otrohet i långa 20+ relationer så vet man ju aldrig hur man reagerar på förälskelser med rimligtvis gäller samma som vid annan otrohet. Att risken för otrohet minskar när relationen är god än om den är problematisk
  • Anonym (On point)
    Anonym (IF) skrev 2023-10-18 10:31:38 följande:
    vissa rättfärdigar sina förälskelser och tycker att de har mer rätt att känna så än andra
    Man kan väl inte rättfärdiga förälskelser ?  Man kan knappas styra sina känslor. Vad man kan styra är om man agerar på dem eller ej. 

    Lever man i en bra relation är det lättare att avstå än om relationen haltar
  • Anonym (On point)
    Anonym (toodiloo) skrev 2023-10-18 14:32:51 följande:
    Det beror nog på hur man är som person, en egoistisk person kommer inte vilja avstå från nånting oavsett om relationen haltar eller ej.

    Vem som är otrogen avgörs INTE av relationen, det avgörs av vilka val varje individ gör.
    Ok, Med ditt resonemang spelar det ingen roll om man anstränger sig i sina relationer och gör sitt bästa för varandra, 

    Jag utgår från att relationer grundas på kärlek mellan parterna. Älskar man varandra sätter man den man älskar före sig själv. 

    Relationer där den ene upplevs som egoistiskt kanske inte är något att satsa på? 
    Eller vad tror du?  Jag skulle avslutat långt innan otrohet blir aktuellt
  • Anonym (On point)
    Anonym (toodiloo) skrev 2023-10-18 14:46:44 följande:
    Dock visar ju de enkäter som gjorts att majoriteten av de otrogna som svarat inte alls hade problem i relationen som anledning utan "ombyte och spänning" så JA de som är otrogna UTAN problem i relationen verkar vara i majoritet.

    Tvärtom brukar tidiningdundersökningar visa på högre otrohetssiffror än vetenskapliga undersökningar på global skala och oavsett om det är 20 eller 50% så är det ju ÄNDÅ inte så att majoriteten gör det pga prooblem i relationen så  dina argument haltar rejält.

    Ingen har sagt emot att relationer skulle varit lyckligare utan otrohet, det är något du själv hittat på och om det är nonsens eller ej får du i så fall fråga dig själv. Det som diskuterats är om all otrohet beror på problem i relationen där du verkar tro att det är så men verkar ha väldigt svårt svårt att styrka det.
    För mig får du tro vad du vill.  Om du vill tro att hur relationen mår inte påverkar otrohet så var så god.  Om du litar mer på tidnings undersökningar än andra fakta så var så god. 
    Om du vill tro att relationer håller 20+ år utan ansträngning från parterna, var så god. 

    Men påstå inte jag hittat på att relationer är lyckligare utan otrohet, det är nog självklart för alla normalt funtade människor,

    Det som diskuteras är inte om all otrohet beror på problem i relationen.  Vad TS vill diskutera är om man ska förvänta sig otrohet i långa 20+ relationer.

    Jag hävdar att risken för otrohet i en 20+ relation är mindre om relationen är god.

    Till sist vill jag bara påminna om att skilsmässostatistiken som ligger strax under 50% 
  • Anonym (On point)

    Vill bara förtydliga lite fakta


    Varje år separerar eller skiljer sig ca 250 000 individer.

    50% av alla äktenskap slutar i skilsmässa.

    Äktenskap som upplöstes genom skilsmässa hade varat i genomsnitt i 11,7 år.

    Vanligaste ålder för skilsmässa är mellan 35 och 49 år.

    Par utan gemensamma barn separerar eller skiljer sig mest.

    Kvinnor i mellan 30-39 som skiljer sig/separerar med barn, har vanligen barn i åldrarna 3-7.   (Källa SCB)

    Vanliga orsaker till skilsmässa i Sverige varierar från förhållande till förhållande. En av de vanligaste orsakerna är ett minskat engagemang från en eller båda parter. Från att ha ansträngt sig i förhållandet börjar man istället ta varandra för givet. En följd av detta kan i många fall vara otrohet
    (källa Skilsmässa.se)

    Behöver det sägas så mycket mera?
  • Anonym (On point)
    Anonym (Grönare gräs) skrev 2023-10-18 17:33:25 följande:
    Mot detta talar att "egoister" ofta lyckas bättre än andra i vårt samhälle.

    Det är få som klagar över att deras partner har hög lön och hög status, även om det innebär att de får göra vissa uppoffringar längs vägen. En kvinna med ett lågavlönat yrke som tar en man med hög lön som ibland är otrogen får troligen ändå bättre förutsättningar för sina barn än om hon väljer en medelavlönad trogen man.

    Jag har sagt att jag ska sluta vara en skitstövel när omgivningen slutar belöna det, men det har inte hänt än. 
    Förlåt men jag förstår inte riktigt.  Vad har det här med trådens frågeställning att göra? 
    Jag talar om relationer och i relationer handlar det mycket om att vara kompatibla.  Det finns säkert kompatibla partners till egoister också. Vad jag menar är att om man inte är kompatibla och därmed inte förstår varandra kanske man inte ska gå in i en relation med varandra.  
  • Anonym (On point)
    Anonym (Inteperfekt) skrev 2023-10-18 23:20:20 följande:

    Under 20 år händer det mycket? man kan ha varit kompatibla när man inledde relationen och de flesta gör nog det med tanke att den ska hålla. Ibland blir det inte alltid som man tänkt sig även om man kämpar för det. 


    Frestelser kommer alltid att finnas oavsett längd på förhållande, och jag tror personligen inte att det är vad som avgör om fler är otrogna eller inte. Vissa söker spänning, andra har problem i relationen och faller för frestelsen? 
    Tycker dock man ska vara försiktig med att döma då livet inte är svar eller vitt. 


    Det är nog precis så man får se på det. Livet händer, väldigt lite kan förutspås. 
  • Anonym (On point)

    Har försökt svara på TS fråga om otrohet är en förutsättning i ett 20+ årigt förhållande.

    Jag svarade nej, men undersökningar säger att ca 30% är otrogna någon gång. 

    Sedan var jag dumdristig  nog att påstå att bästa sättet att undvika detta är att inte glömma bort att aktivt jobba på att hålla samlivet levande under dessa 20 år.

    Tydligen trampade jag på någons ömma tå där och diskussionen om huruvida ett bra förhållande skulle minska "risken" för otrohet eller ej.

    Personligen tror jag att det är viktigt att man i långa förhållanden är medveten om faran med att ta varandra för givna och att man måste lägga lite tid på varandra. 

    De som vill fortsätta att diskutera orsaker till otrohet får fortsätta med detta. Jag har tröttnat. Vi är alla olika och orsakerna är olika men det har inget med TS fråga att göra.

     

  • Anonym (On point)
    Anonym (toodiloo) skrev 2023-10-19 12:07:27 följande:
    Nja det du gjorde var att komma med tvärsäkra påståenden om att "bästa sättet att vaccinera sig mot otrohet är att hålla samlivet vid liv" som bevisligen inte stämmer med verkligheten för folk verkar ju vara otrogna oavsett hur bra samliv de har hemma och då vaccinerar man ju sig mot fel sak för det verkliga problemet är då brister (egoism och falskhet) hos individen inte relationen.

    Och när man kommer med tvärsäkra felaktiga påståenden så får man ju räkna med att de kan bli ifrågasatta.

    Anledningen till den långa diskussionen var snarare att du krampaktigt höll fast vid dina bevisligen felaktiga påståenden om att otrohet beror på problem i relationen.

    Den ömma tån verkar snarare ligga hos dig eftersom det verkar vara väldigt viktigt för dig att tro att otrohet beror på problem i relationen trotts att det inte verkar stämma med verkligheten. Jag har frågat dig flera ggr varför det är så viktigt för dig att tro det utan att få svar.
    Nu tramsar du
    Om det är så viktigt för dig att få veta varför jag tror att det är viktigt att man är rädda om varandra i en relation så kan jag bara svara att det är en självklarhet

    Om man inte inser detta ska man nog inte vara i någon relation över huvud taget..
  • Anonym (On point)
    Anonym (toodiloo) skrev 2023-10-19 13:57:37 följande:
    Snygg halmgubbe där... det jag frågade dig var varför det är så viktigt för dig att tro att otrohet beror på problem i relationen... INTE det du skriver nu. Jag står för vad jag skriver, dina egna halmgubbar får du stå för själv.

    Och där har vi ju anledningen till de bisarra diskussionerna för du verkar ju gilla att förvanska saker och slänga dig med halmgubbar. Och då blir ju diskussionerna såklart, långa och bisarra,

    Inser man inte detta så borde man kanske inte vistas i diskussionstrådar öht?
    Det är inte speciellt viktigt för mig överhuvud taget. Det viktiga för mig är att ge TS ett svar på frågan som jag kan stå för.

    Att det är viktigt för dig att veta detta övergår mitt förstånd. Du verkar ju inte alls vara intresserad av TS fråga.

    Vad som är viktigt för mig är totalt ointressant.  Du påstår att mitt svar är en halmgubbe, vet du vad en halmgubbe innebär?

    Om det är någon som argumenterar med halmgubbar så är det nog du som lyckas förvränga diskussionen från en enkel fråga TS ställde till en argumentation krig om otrohet sker i goda relationer eller ej. 

    Jag hävdar att jag tror att vanligare att det händer när relationen haltar. Du accepterar inte detta. 

    FL är ingen kurs i argumentationsteknik !

    Vanliga människor vill få andra vanliga människors svar på sina frågor och funderingar.  

    Vad får du ut av att tramsa på detta sätt med mig?
Svar på tråden Är otrohet en förutsättning för 20+ förhållanden?