Fler som upplever att väldigt många bara vill trycka ner andra här?

Jätteskönt att höra att man inte är ensam om detta. Tröttnade också...Nej man undrar ju om dessa törs "irl" Hoppas dom inte lever i relationer och bryter ner folk.
Något jag tycker är mycket märkligt är att man i diskussioner tar sig rätten att kritisera personen bakom inlägget. Vet inte hur många gånger någon/några av dessa "kritiker" diagnostiserat mig med allt från narcissist till autist och jag är manipulativ när jag slår hål på deras resonemang.
Ganska fantastiskt att de dessutom anklagar mig för översitteri och allehanda övertramp vilka de gör sig skyldiga till.
Min undran är vad de får ut av detta. Själv har jag helt slutat debattera med dem. Så fort någon av dem dyker upp så piper jag från tråden. Tillslut kommer alla trådar utom lektrådarna att bli väldigt korta då ingen vill göra inlägg i dem eftersom de råkat ut för ovan nämnda "kritiker" De tror att de kan argumentera men tyvärr är de bara löjliga
Varje gång jag läser trådarna här. Förundras jag över vilka konstigheter en del för sig med. Man delar in folk i utseende poäng, klubbar och grupper. Man försöker få minoriteter att känna sig som skräp. Genom att påpeka att det ska se ut på ett visst sätt. Ha det och det.Pratas om bittra män. Visst.
Men ser även mycket barnsliga och osäkra kvinnor som försöker trycka ner andra kvinnor. Av ren elakhet? Tycker en del är riktiga ragator faktiskt. Son jag inte skulle beblanda mig med. Osexigt med kvinnor som måste trycka ner andra. Rena high school filmen.Inte undra på att vårat samhälle och världen är åt h*lvete. När man ser hur folk beter sig. Visserligen ett forum. Men gör det knappast sundare för det.
Det spelar ingen roll vad du gör, det finns alltid nån som vill trycka ner dig. Ibland närmare än du tror. Jag fick påhopp om kroppen när jag var som mest vältränad. Jag skulle aldrig säga samma till kvinnor. När jag var förälskad senast så var jag i bättre form än jag varit på flera år. Jag var inte arrogant för det, men kände mig glad och hade bra självförtroende. Så får man inte känna. Min syster sa "hon är inte intresserad". Jag skulle aldrig ha sagt samma till en kvinna som var förälskad i en man.
Ja, jag upplever att många vill trycka ner andra, även i denna tråden. Påminner om partiledardebatter.
Denna jakt på Kaffe Draken har både förvånat och oroat mig. Begriper inte varför han inte ska få komma tilltals.
Nästan varje gång en ny tråd skriven av en man som behandlar problem med det motsatta könet, är någon där och beskyller TS vara Kaffe Draken sen är surret igång. Det är ganska självklart att män kommer att sluta lägga upp trådar om det ämnet.
Förklara för mig varför denna Kaffe Drake inte ska kunna få svar på sina frågor?
Många av de som jagar honom lägger aldrig upp egna trådar. De ställer inga egna frågor och ger inga svar. De underhåller sig med att kritisera andra.
Håller med. Ofta otroligt otrevliga, spydiga, provocerande svar. Typ besserwisser attityder med nedtryckande inlägg. Det dras väldigt dramatiska slutsatser och påhopp och påståenden, ord och meningar förvrängs osv. De kan ju knappast bete sig så ute i livet? Men skönt att veta att fler upplever detta på FL. Tröttnade ett tag pga just detta. Skriver sällan trådar men när man läser diskussioner eller själv kommenterar och och det bara spårar ur. Vet inte, tänker det kanske är uttråkade, bittra människor? Gör av med frustration på FL? Kanske själva är nedtryckta eller så.
Ja och det tror jag beror på att det hänger många omogna yngre personer här. Skulle vara intressant med ett liknande forum fast för "vuxna" där man kunde dela med sig av råd och tips/erfarenheter utan att det känns som ett dagis.