Inlägg från: Anonym (duh) |Visa alla inlägg
  • Anonym (duh)

    Zara Larssons hat/hån mot Israel efter Hamas terrorism mot festival, över 250 unga avrättade..

    Eh, ja, det är tillåtet att hata ett land/en regering, även om det dock inte är vad du bevisade att Zara gjorde i trådstarten.. Om yttrandefrihet inte är din grej kan du väl flytta någonstans bättre lämpat för sådana åsikter. 

  • Anonym (duh)
    Jagärkille skrev 2023-10-09 20:45:03 följande:
    Om du vill vara nazist kan du så klart vara det. Fråga om etablissemanget och public service ska supportera en sådan person. 
    Du har inte gett ett enda bevis för att hon skulle vara nazist. Sluta gömma Israels hemska brott mot mänskligheten bakom judaism och utnyttja hemskheterna under nazism som ett slagträ för att skydda en invaderande och förtryckande stat. Den israeliska staten och judendom/judar är två helt olika saker. 
  • Anonym (duh)
    Jagärkille skrev 2023-10-09 20:57:23 följande:
    Att så öppet firar när hundratals unga judar mördas i en festival, när kvinnor och barn mördas och våldtas. Att då håna och hata är helt sjukt och visar på ett enormt hat mot ett folk, nazist eller inte, hatet är lika illa i detta fall.
    Du har inte visat några bevis på att hon "firar" mord och våldtäkter på kvinnor och barn på festivalen. Du har inte ens visat några bevis på att hon hånar eller hatar Israel. Allt du citerat, utan källa dessutom, i tråden är att hon inte stödjer Israel. Men oavsett om hon bara inte stödjer Israel eller direkt hatar staten är det ingen grund för att förtrycka yttrandefriheten. Inte heller är det konstiga uttalanden. Vad som hänt de senaste dagarna förändrar inte vilken typ av stat Israel är eller deras brott mot mänskligheten. Vad Hamas gjort tvättar inte Israel rent från sina synder. 
  • Anonym (duh)
    Jagärkille skrev 2023-10-09 21:14:17 följande:
    Bara att kolla i Expressen t.ex som skriver om detta. www.expressen.se/noje/reaktioner-efter-zara-larssons-ord-om-palestina-och-israel/

    Hon får säga vad hon vill, det jag kritiserar är etablissemanget som håller henne om ryggen, om public service som älskar henne och inte nämner hennes hat.
    Ingenstans i länken, eller din tråd, har du kunnat påvisa någon som helst hat hon uttryckt. Även om jag skulle ha full förståelse för alla som hatar staten och regeringen av Israel. 

    Vem är etablissemanget och hur håller de henne om ryggen? För att hon inte tystas och får sig karriär borttagen för att du inte håller med hennes åsikter? Och public service som inte nämner hennes uttalanden? Zara Larssons åsikter i Israel-Palestina konflikten är inte nyheter eller några public service bör slösa sin tid på herregud. Och som du länkade, så slösar tyvärr nyheter tid på skiten ändå. 
Svar på tråden Zara Larssons hat/hån mot Israel efter Hamas terrorism mot festival, över 250 unga avrättade..