• Mathilda88

    Äggdonation 2023/2024

    LMSM skrev 2024-12-12 22:44:53 följande:
    Jag håller alla tummar och tår jag kan!!
    Så  lång cykel och så jäkla typiskt att det ska bli så här, har du vanligtvis en regelbunden cykel? Kanske stressen över att det ska bli fel som gör så här men det brukar väl iof bara skjuta upp själva ägglossningen och den var ju redan bekräftad den 1a. Cykeln ken kan väl vara som mest 16 dagar?

    Jag är i Sydney och flög hit dag 14 i min cykel som var beräknad ägglossning, tror dock den brukar komma dag 15 kanske. Borde ha fått mens för i alla fall två dagar sedan oavsett men den har inte kommit. Kan inte sluta hoppas att det kanske gått men samtidigt gick min temperatur ner i går så jag vet ju att det är kört. Antagligen kom ägglossningen senare än beräknat eftersom jag flög så långt över olika tidszoner och inte sov normalt ( kunde inte heller följa tempen och se när den steg då ) så nu är mensen sen men kan ju inte låta bli att bara hoppas och önska!

    Jag förstår att det är hur svårt som helst och man kan ju inte säga vad som är rätt för ngn annan men jag hade nog haft svårt att välja med hjärnan om hjärtat sa ngt annat i de här fallet.. men dt kanske är drf jag är så dum nog att köra misslyckad ivf efter ivf och vägrar gå över till donation också hehe. Jag borde antagligen använda huvudet mkt mer hehe.  Kanske Inte så bra taktik jag har ;) Oavsett vad du väljer kommer det med 100% säkerhet kännas 100% rätt när du får se ett positivt test :) 
    Igår kom äntligen mensen! Fredag den 13 december blev min turdag! Ja jag har vanligtvis en regelbunden cykel. Men senaste två har jag skjutit på med Primolut, vet inte om det kan ha påverkat cykeln ngt. Ja min ägglossning var iallafall försenad, därav ultraljudet då jag var oroad om jag ens haft en. Så lutealfasen har varit sina 14 dagar som de skulle. 

    Förstår förhoppningen!! Nej man kan inte låta bli.. Åh va härligt med Sydney! Hoppas du får en underbar semester där! 

    Det är inte lätt nej. Har suttit och läst igenom profilerna än mer noggrant idag, pratat med mamma etc, så känns som att man börjar nysta ut det lite. Behöver ta beslut nu i helgen om vilken så den hinner beställas och skickas till kliniken. Får se hur det går. Måste signera papper och skicka med där valda donatorn ska stå med. 

    Det är inte lätt, hjärtat följer med hela tiden. Även om jag är uppvuxen med att utvärdera och analysera saker med hjärnan så är det inte så att hjärtat är mindre med. 
    Tack, ja min ena kusin sa också det att båda två är fantastiska och oavsett vilken jag väljer så blir det jackpot. Vilket känns väldigt lugnande.
  • Mathilda88
    LMSM skrev 2024-12-14 23:20:19 följande:
    Ååå va skönt vilken lucia! Sån lättnad! då Hoppas vi nu att allt flyter på framåt! Håller fortsatt alla tummar jag kan ;D 
    Ja men det är det säkert, jag märker att min blivit knasig av alla simuleringar under de här två åren.  Kortare cykel typ 26-27 dagar istället för som alltid tidigare 28 och det verkar som om ägglossningen sker senare än vad den gjort förut., vet dock inte om det beror på att temperaturen tar några dagar på sig att stiga efter men aja. cykeldag 32 idag och fortfarande ingen mens men det är antagligen ingenting såklart... och känner att den borde komma när som helst vilken jag iof känt i fem dagar nu hehe. 

    Ja jag förstår. Så är det ju, när det kommer till annat försöker man alltid låta huvudet och förnuftet styra men i det hör fallet känns det inte fel om det ska känns själsligt rätt också på ngt sätt. Det är liksom inte fel att det känns tryggt och bra i hjärtat även om huvudet säger ngt annat. DU kommer fatta rätt beslut för dig det är jag helt säker på! 
    Ja det blev en himla fin fredag den 13e Hjärta 
    Sen tabbade jag mig och glömde att ta mina Östradiol-tabletter i lördags morse!! Så arg på mig själv! Har dessutom fått höjd dos för att hinna komma i fas till mellandagarna. Fick taget den försenade dosen som extra sen, hoppas det blir bra till slut. Normal dos är 1 om dagen, ordinerad 3st från början, höjd till 4st per dag, 8mg totalt. Och nu när jag skrev detta insåg jag att jag tagit för många tabletter också.. Suck på mig. Gör om, gör rätt. Ny dag och nya möjligheter imorgon. 

    Började sen att fundera över hur länge jag ska ta dessa. Visade sig att jag ska ta även dom i 12 veckor liksom progesteronet om jag blir gravid. Hoppsan.
    Hoppas jag inte blir deprimerad på dessa som jag blir på p-piller..!

    Jo men eller hur, stimuleringarna påverkar. Min kropp fick långa cykler av dom, men efter utomkvedet och operationen så blev kroppen som återställd till vår vanliga cykellängd igen.

    Hur har det gått med din mens?
    Tack Hjärta
  • Mathilda88

    Man inser hur svajigt det är även inom äggdonation!
    Har en 24-årig äggdonator och en minst lika ugn spermadonator. På lillejulafton fick de ut 15 ägg, varav 10 var mogna och injicerades med ICSI. Idag på dag 2 meddelade de att av dessa 10 har 5 blivit befruktade..

    Känner mig lätt knäckt över utvecklingen.. Tom jag hade generellt bättre siffror i detta stadiet! Får se vad det blir av detta. Är inbokad för återföring den 28/12, men är allt mer inställd på att det inte blir ngt utav det denna gången heller, för tredje gången. 


  • Mathilda88
    Hebbe46 skrev 2024-12-26 07:38:44 följande:
    Jag tror att det är din tur nu Mathilda88!! Håller tummarna stenhårt!!
    Tack så mkt för peppen Hjärta Ska försöka hålla uppe hoppet Hjärta..
  • Mathilda88

    Av de fem äggen fick jag igår återfört en toppkvalitativ blastocyst (höll tummarna för att den skulle vara på väg att kläckas vid återföringen men det gjorde den inte) och 2st 5-dagars till frysen!
    De två sista av de fem var tidiga blastocyster som odlades vidare till idag - den ena fryste dom ner! Så har alltså 3st i frysen och en i magen nu Hjärta

  • Mathilda88

    Uppdatering 
    Igår morse tog jag ett testa-tidigt test då jag jobbar nätter över min testdag den 9/1. Och det var positivt!
    Har känts bra dessa dagarna, har känt mig rätt trygg med att det tagit sig så det värkt mkt nere vid livmodern, aptiten minskat och flukturerar samt blivit mkt trött sista dagarna. Ändå ångestladdat att ta testet, men underbart att få svaret. Samtidigt en sväng ångest sen när verkligen kom ikapp en - jisses jag gör verkligen detta själv! Dessutom dubbeldonation! Men känns fortfarande rätt 🙏❤️. Har världens bästa familj och släkt ❤️
    Dessutom känns det spännande med min dejt som jag träffar. Vi får se hur allt fortskrider. 


    Hoppas den sitter där den ska nu bara ❤️ Hur tidigt och ofta kan man be om ultraljud vid äggdonation?

  • Mathilda88
    Kronärtskocka skrev 2025-01-16 10:22:30 följande:

    Grattis! Min klinik ville göra ett ultraljud v 7+0, så det första gjorde jag däromkring. Gjorde några extra veckorna därefter på grund av oro  och kraftig blödning samt för NIPT, som jag finansierade själv. 


    Det som hörde till i min region var ett första ultraljud ett tidigt ultraljud kring vecka 13. Hade det inte varit äggdonation hade man fått ett KUB då, men då donatorerna är under 35 gjordes bara ett ultraljud utan beräkningsdelen. Sedan RUL kring vecka 20 och ett tillväxrultraljud v 32. Det senare då barn som tillkommit via äggdonation kan vara lite mindre. 


    Tack! Hjärta
    Har hunnit vara på gynakuten pga misstanke om utomkveds, så har varit några skämmande dagar. Brun blödning och ont i vänster sida. Läkaren tyckte sig se en liten svart prick på 5mm som tedde sig vara i livmodern (v.5+1, enl min app bör den vara drygt 4 mm denna vecka). Hcg hade stigit ifrån 407 den 9/1 (4+3) till 5690 14/1 Hjärta . Tagit nytt Hcg på vårdcentralen för ca en timme sedan (förra togs vid ca 11:45, nu vid 10:15, så inte riktigt 48h), får se när resultatet kommer in. Bruna blödningarna slutade efter knappt ett dygn, de kunde inte hitta ngn orsak till dom. 

    Tack så mycket för infon! Ah så det blev inte fler ultraljud ändå alltså. 
    Ja min klinik vill också göra under vecka 7+x, men helst efter +0. Dock är vi inte överens om vilken dag jag är på. Deras sjuksköterska uppgav rätt dag, men sekreteraren uppgav att jag var 3 dagar senare (typ enl när min mens började). Så nu blir det inget ultraljud förrän v.8+0.. Men kanske blir bra ändå, flyger ju sen till USA v.9+3.
  • Mathilda88
    Always choklad skrev 2025-01-13 19:14:20 följande:

    Hej 
    Så spännande, vi väntar på att förbereda inför nästa äggdonation, syskonförsök. Har hämtat ut medicinerna och tagit blodprov väntar bara på resultaten. Tidigare godkänt cellprov och mammografi. Är som ett blankt blad verkar förträngt allt, var 1,5 år sedan nu sist.
    Vad händer nu? 
    Väntar på 1a mensdagen. Får min behandlingsplan typ imorgon. Trodde jag skulle komma ihåg men icke. Känner igen namnen på medicinerna och om de är sprutor tab eller vaginatorer men det är allt. Ni som är mitt uppe i det kanske kan ge mig en liten crash course..


    Så spännande! Har du fått provsvaren än? Hur gammal är du? Hjärta 
    Hur ser din behandlingsplan ut? Vilka mediciner har du fått? 
    Jag kör med medicinerad cykel och fått progynon 2 tabl 2ggr/dag och cyclogest 3ggr/dag. Då jag hade bra progesteron-värde på återföringsdagen så slapp jag sprutor. Kör ni färsk eller har ni frysta kvar sen förra gången?
  • Mathilda88
    Always choklad skrev 2025-01-23 22:23:26 följande:

    Hej
    43
    Vi ska till Mallorca och göra Transfer nästa Ons eller rättare sagt jag åker själv. Mannen är hemma med vår dotter. Ovitrelle igår kväll. Nu imorgon start Klexane sprutor, Progesteron Vaginatorerer och en till med piller som jag just nu inte kommer ihåg namnet på  


    Så spännande! Stort lycka till! Hjärta
  • Mathilda88
    Always choklad skrev 2025-01-28 22:19:35 följande:
    Tack kom på pillret, Prednisolon var det en form av cortison som ska minska kroppens vilja att stöta bort saker som är främmande. Nu ligger jag här och försöker koppla av och somna snart. Så mycket tankar och känslor i omlopp gråter för minsta Lilla såg en man som heter Ove på Engelska och började störtböla tex.
    Aha! Okej, spännande med prednisolon, blir säkert toppen! 
    Gud ja, jag har också blivit så himla gråtmild under den här perioden Hjärta
  • Mathilda88
    Always choklad skrev 2025-02-01 11:47:02 följande:

    @Mathilda88
    Hur går det, vilken vecka är du i nu?
    Vilka tidiga tecken hade du? 

    Ska testa HCG första gången nästa vecka fredag. Kom hem sent igår från Mallorca. Har skickat maken att köpa laktulos och parafin. Sjukt trög i magen. Inte kul men en bieffekt av med, bara nått man får ta.


    Idag är jag i vecka 7+5. Jo det går okej resp bra Solig
    Ultraljudet för att se att den satt rätt i måndags såg bara bra ut (7+0), ett tickande hjärta och rätt storlek för tiden.
    Sen mår jag inte så bra med all värk, illamående och trötthet, men blir rätt låg. Zombie-mode. Men förhoppningsvis går det över till vecka 12.. 
    Mina tidiga tecken var att jag fick relativt intensiv växtvärk i livmodern 2,5 dygn efter återföringen, som sen har hållt i sig, samt att jag blev omåttligt trött och behövde sova middag mm. 

    Spännande! Hjärta Var ska du gå och få det taget? Ja tyvärr kan det bli så, tacksamt för laktulos och parafin då. 

    Hur mådde du med din förra graviditet?
  • Mathilda88
    LMSM skrev 2025-02-03 08:53:22 följande:
    Så underbart att höra att allt såg bra ut! Förstår att det är segt att må illa och vara trött men man Får försöka tänka att det är ett tecken på att allt är bra! 

    hur känner du Ananrs nu? Är du lugn och trygg i ditt beslut ? förstår om du inte vill berätta men jag åt sjölv så ängslig fortgarande och det gör mig så rädd. Vill inte vara ledsen över att det inte blev som man tänkt längre önskar jag kunde känna mig trygg i beslutet att använda donerade ägg. 
    Lättare sagt än gjort får jag tyvärr vara ärlig med. Kan säga att några dagar där var jag riktigt låg, hade det inte legat så många års kämpande och mkt pengar bakom det så hade jag varit sugen på att avsluta det där och då. Hoppas du slipper må så när ni väl lyckas! Har full förståelse för Noelani nu, känner att ett barn kan räcka om det är så här man kommer må.. Överväldigande illamående, enorm trötthet, intensiv värk och stark sjukdomskänsla i hela kroppen. Det påverkade mitt mentala mående enormt. Insåg att mina år av kämpande kom ikapp mig vilket såklart bidrog till den djupa dippen. 
    Mår lite bättre sen igår, hoppas det håller i sig. 

    Jo såklart hade man helst haft ett embryo av egen DNA, men ja jag känner mig trygg i valet. Det fanns ingen livsduglighet i mina ägg, och de klarade definitivt inte av stimuleringen. Jag hade kunnat fortsätta i det oändliga med smärtsamma och ångestladdade stimuleringar med samma resultat. Jag hade gått under. Och ekonomin hade gått under. 
    Den är en lång och jobbig process att bearbeta. Jag började med det redan efter första misslyckade försöket, därav att jag kunnat gå vidare när jag stod inför faktum 1,5 år senare.. Så ge dig tid - även om jag vet att det är det sista man känner att man har. Men skuldbelägg dig inte iallafall för att du vill försöka mer eller inte kan känna det som ett bra val idagsläget. Hjärta
  • Mathilda88

    Var på ultraljud i måndags hos Sellmer, v.8+0 och ett fortsatt tickande hjärta och vuxit fortsatt bra i enlighet med tiden Hjärta
    Nu har jag dilemmat att Sellmer förespråkar 150mg Trombyl, men läkaren på specialistmödravården i Sverige har bara förskrivit 75mg. Har skrivit till mödravården och hoppas de ska följa Sellmer, då jag litar mer på Sellmer än mödravården som inte hanterar äggdonationer i närheten av lika ofta. Milt utryckt. Men med tanke på att jag bara är 159 och väger 63kg så har jag svårt att se att en svensk läkare skulle tänka sig att maxa dosen på danska läkares inrådan.. 

    Dessutom fick jag ett sådant enormt tråkigt bemötande från barnmorskemottagningen. Skrev för att förnya receptet på Xonvea och Lergigan comp, förklarade att jag fungerar med dom plus Postafen. Fick då svaret att jag nog inte bör ta alla dom, hon skickade det vidare till läkaren för bedömning men att jag nog behövde dra ner på det. Jag höll på att bryta ihop där och då och storböla! När man mådde totalt skit, äntligen började få näsan över vattenytan  och så fick man mattan undandragen igen! Kände mig så nedvärderad och ovärdig att nånsin få må bra igen. 
    Blev en del meddelanden fram och tillbaka innan hon ringde och bad så mkt om ursäkt. Att det inte var så hon menat, men bara att de kombinationen kanske inte är bra. Märkligt då förra barnmorskan visste om dom utan påpekan och vet andra som tar dom utan problem. Tar inte ens maxantalet. Puh vilken käftsmäll. Men hon var jättetrevlig och bekräftade mina känslor när vi pratade. Faran med meddelanden i skrift. 

  • Mathilda88
    Kronärtskocka skrev 2025-02-05 07:30:24 följande:

    Matilda88:
    Så skönt att den lilla växer på. Men så extremt tufft du har det. Hoppas du får fler dagar av bättre mående nu. 


    När det gäller trombyl har jag förstått det så att det nationella kunskapsstöd som finns kring preeklampsi säger att det är 75mg som ska tas. Så det är vad alla landsting arbetar efter. Då har man tittat på studier och enats om dem. I mitt landsting är deras generella riktlinjer också tydliga med att den offentliga vården inte skriver ut några mediciner som kliniker utomlands förespråkar. ( Tänk speciellt ex Olgas protokoll som har väldigt mycket extra mediciner.) Jag valde att följa vad min danska klinik föreskrev men fick då hämta ut medicinen till självkostnadspris med mitt danska recept. Jag hade också progesteron och kortison i början av graviditeten.


    Tack så mycket Hjärta Bara lite illamående idag, utöver tröttheten, så fortsatt bättre än senaste veckorna. Gör underverk för det mentala Solig

    Ja, jag hittade en rutin för Regionerna att man skall behandlas med mellan 75-150 mg Trombyl i dessa fall, men tror som du att jag bara lär erbjudas 75 mg. Nej absolut, det är precis som du säger. 
    Rådde din klinik dig också till 150 mg? Jag funderar på att göra som du gjort ifall läkaren håller sig till 75 mg. Har redan recept på 150 mg från Sellmer så kan få mer därifrån så det täcker det som svenska recepten inte räcker till. Men inte bestämt mig än.
  • Mathilda88
    LMSM skrev 2025-02-05 12:49:19 följande:
    Så jobbigt att behöva må så dåligt kan inte föreställa mig att jag skulle kunna må så dåligt att jag hade velat avbryta efter allt det man gått igenom så du måste verkligen må förfärligt. Hoppas att det fortsatt vänder åt rätt håll och att det blir lättare att hantera. Oftast som jag förstått är ju den första tiden jobbigast även om vissa stackare får stå ut med det under en lång tid. 

    Ja jag förstår, det är just den känslan jag inte vill ha. Att jag sörjer det vill bara vara tacksam den dagen jag får ett donerat ägg och känna att det gjort mig precis lika lycklig. Har försökt bearbeta det här sem förra våren nu och vetskapen om att att jag kanske kan få bli mamma ändå med donerade ägg är väl det som gör så jag ens överlever om jag ska vara ärlig men det tar ändå inte bort den extrema panik sorg och ångest jag känner över att det inte fungerar med mina ägg. Är så arg för det är så orättvist men så är ju livet. tack för dina ord <3 
    Tack så mycket Hjärta Jo har återfått engagemanget i graviditeten igen, så ser ljus i tunneln igen. Bara hoppas det fortsätter såhär. Har varit hanterbart idag med vilket jag är så tacksam för. 

    Det är svårt det där. Ge dig tid att bearbeta och fundera. Men just nu provar ni och då kunde iallafall inte jag fokusera på att ställa om till äggdonation, för man hade just då hopp om att det kan funka. Men inte fel att bearbeta i bakgrunden. Men håller tummar och tår för er!
Svar på tråden Äggdonation 2023/2024