Inlägg från: BallastenBalloon |Visa alla inlägg
  • BallastenBalloon

    Sök funktion?

    Blond tjej skrev 2023-08-15 20:28:27 följande:
    Det går inte att söka även om jag vrider mobilen till landskapsvy.
    Vi får hoppas att en moderator eller forumvärden läser denna tråd så dom kan meddela teknik om problemet 
    På mobilen så finns enbart sökfunktionen om du trycker på ?Familjeliv-loggan? uppe till vänster, så kommer du komma till startsidan av siten, och då har du en sökfunktion uppe till höger på skärmen.
    Dock är denna sökfunktionen något buggig, söker man direkt ifrån den sökikonen kommer inga svar alls, för att komma runt det lilla problemet så gör såhär:
    Klicka på sökikonen, men skriv ingenting i rutan utan tryck bara ?Enter?
    Du kommer då bli skickad till en ny sida, som kommer vara blank förutom en sökruta i uppe i mitten.
    Från denna nya sida kan du sedan skriva in vad du vill, trycka ?Enter? och sedan kommer du att få fram svar.

    Har dock noterat att ibland om man trycker på en länk, och sedan väljer att gå tillbaka till söksidan så kommer inga svar att laddas utan sidan blir blank, lättaste sättet att komma runt det är att:
    Sök i sökrutan och tryck ?Enter?
    När du ska trycka på en länk för att läsa, för att slippa få en blank sidan om du går tillbaka, så håll ner ?Ctrl? och klicka på länken, den kommer då laddas i en ny flik som du sedan bara kan kryssa ner när du är färdig, så kommer sökresultaten att vara kvar på första sidan.
    Du kan även hålla ner ?shift? o h då kommer länken istället laddas i ett nytt webbläsarfönster. 
Svar på tråden Sök funktion?