Inlägg från: rosesarewhite |Visa alla inlägg
  • rosesarewhite

    Laglig arbetstid?

    En inbeordring ska vara en sista utväg där inga andra alternativ finns.
    Om det måste vara bemanning på plats så är det lagligt att beordra in, men frågan är om det verkligen var helt nödvändigt att du stannade hela natten och vad arbetsgivaren gjorde för att försöka få in en ersättare. Jag tycker att du ska kontakta facket. Arbetsgivaren har brustit här tycker jag, ett par h är en sak att behöva stanna tills ersättare kan vara på plats, men hel vaken natt kan inte vara bra ur säkerhetspunkt. Men fanns inget alternativ dvs du eller ingen alls på plats, så tror jag det är lagligt, ja.
    Du har rätt till övertidsersättning för de h du jobbade som inbeordrad.

  • rosesarewhite
    November Rain skrev 2023-07-21 10:51:26 följande:

    Det är bara att säga att jag kan inte. Om de frågar om varför, så är det en privat angelägenhet. Inte mycket de kan göra då. Chefen får åka själv dit och jobba.


    Blir man inbeordrad kan man inte säga nej. I så fall måste man ha väldigt starka skäl till det.
  • rosesarewhite
    November Rain skrev 2023-07-21 11:31:37 följande:
    Precis privata, på min icke schemalagda tid kan jag vara upptagen med något som gör att jag inte kan. Och ingen kan tvinga mig att tala om vad det är. Så har jag hanterat det.
    Det funkar inte så i alla yrken. Du kan göra dig okontaktbar och tex inte svara när jobbet ringer, men är du på plats och chefen beordrar dig att stanna kvar så måste du stanna kvar.

    Det enda du skulle kunna ange som privata skäl är tex om du har barn som du inte kan lösa barnomsorg för.

    Arbetsvägrar du en inbeordring kan det bli skäl för uppsägning.
  • rosesarewhite

    Ja givetvis ska man ha ordentligt betalt för sin tid om man blir inbeordrad.

    Det finns jobb som kräver folk på plats, tex där man tar hand om gamla, barn eller sjuka. Blir inbeordring aktuellt då finns det ju en anledning. Dock ska ju arbetsgivaren försöka lösa det först med tex vikarier och därefter kan de ju se om någon frivilligt kan tänka sig ta inbeordringen.
    Att beordra in någon som jobbat ett helt pass att jobba ett helt pass till ska givetvis vara den allra sista utvägen när inga andra alternativ finns.

Svar på tråden Laglig arbetstid?