• Anonym (hej)

    Är incel något man förtjänar att vara?

    Anonym (SL) skrev 2023-10-01 13:27:18 följande:
    Och där hade vi din historielöshet igen.

    Nä, den gängse definitionen av incel (dvs misogyn näthatande man) fanns kanske inte men det är ju inte din defintion, eller hur?
    Din handlar ju om sexlöshet och relationslöshet rent allmänt eller hur...
    Och dessa människor har alltid funnits.
    Men historiskt sett har det mestadels handlat om kvinnor som drabbats och fått tvingas leva ensamma. De drabbades dessutom dubbelt då för många var relationsstatus kopplat till försörjning, vilket dagens relationslösa slipper brottas med.
    Räknas inte deras lidande lika mycket tycker du eftersom du så hårdnackat hävdar att de inte fanns???
    Jag påminner dig om denna tid i artikel så kan du friska upp din historiska kunskap lite (den har länkats till tidigare i tråden..)

    www.gp.se/kultur/kultur/incels-inget-nytt-men-nu-%C3%A4r-det-m%C3%A4nnen-som-drabbas-1.55634003

    Så det du längtar tillbaka till är att kvinnor ska ha det svårt...och du undrar varför du möts av protester???
    Ditt kvinnoförakt lyser ständigt igenom.
    Man kan värna om de ensamma männen utan att vilja att kvinnorna ska få det dåligt...
    Men du verkar oförmögen...
    Jaså och hur värnar du om de ensamma männen?

    Det är möjligt att det fanns fler ensamma kvinnor förr, men alla levde ju efter monogama normer. Det bör alltså ha varit så få kvinnor som möjligt som var ensamma. Det är det som jag tycker var bättre med den tiden i början av 1900-talet.

    Människor hade helt andra värderingar och strävade efter att bygga upp samhället till något bättre. En strävan som de bevisligen lyckades med. Idag strävar vi efter att riva ner samhället med de destruktiva värderingar som flera av er ger uttryck för. Hur positivt och hoppingivande är det?

    Försök vara ärliga med er själva. Känner ni en framtidstro när ni lever i Sverige på 2020-talet?
  • Anonym (hej)
    Anonym (SL) skrev 2023-10-03 19:20:59 följande:
    Det finns olika form av vidrighet.
    Att sitta på forum och enas i att hata kvinnor är en.
    Att begå mord på kvinnor som hämnd för ens ensamhet är lika vidrigt

    Eller som du som sitter och drömmer dig bort till en tid då kvinnor saknade rätt att få bestämma över sitt liv är också vidrigt. Som vill bestämma över folks dejting och sexliv utifrån din snäva version av vad rätt slags liv är.

    Att andra män beter sig vidrigt på ett annat sätt gör ditt och de andra misogyna incelsens beteende och åsikter inte mindre vidrigt.
    Hur då vidrigt? Det är min åsikt att samhället bör eftersträva monogama normer. En åsikt i sig kan inte vara vidrig för den skadar ingen. Det betyder inte att jag står bakom alla andra regler runt sekelskiften som begränsade kvinnor bl.a. i arbetslivet, men de monogama normerna tycker jag var positiva. De gällde lika mycket för män som för kvinnor, så det var ingen diskriminering.

    Är det faktum att jag har vissa åsikter jämförbart med metoo-män som tycker att de har rätt till kvinnors kroppar i egenskap av sin höga status?
  • Anonym (hej)
    Anonym (Cloffe) skrev 2023-10-03 19:57:18 följande:
    Dina åsikter ger jag inte mycket för. Du tycker som sagt att det var ett misstag av männen att "ge upp" ekonomisk makt till kvinnor förr. Du tycker att sex ska kvoteras/ övervakas och bötfällas. Du tycker att incels ska bli behandlade som handikappade i Danmark och då (som jag förstått) ska tillhandahållas lösfittor. Du verkar däremot tolkat sexhjälpmedlen som handikappade i Danmark får som prostituerade, samtidigt så säger du dig vara mot prostitution och mot att män har ekonomisk makt över kvinnor.

    jadu. Så fascistisk, samtidigt som du låtsas som du aldrig sagt något liknande. 
    Det spelar ingen roll vad du tycker. Du är bara en person men åsikter, inte en åsiktspolis.
  • Anonym (hej)
    EnAnonumius skrev 2023-10-03 19:56:08 följande:
    Klart att EN av männen framstod som konstig för DIG..
    Han delade ju inte din unkna kvinnosyn.
    Den kvinnosynen som ingen av er hittills har lyckats förklara vad den består av.
  • Anonym (hej)
    Hejhoppgummi skrev 2023-10-03 19:42:26 följande:
    Du anser dig berättigad en kvinna. annars hade du inte ens tänkt tanken på att försöka lagstifta appar eller dölja användare. eller hur?
    Nej. Jag tror på goda värderingar, normer och en kultur med hög moral. Allt dåligt beteende är jag motståndare till.
  • Anonym (hej)
    molly50 skrev 2023-10-03 22:19:00 följande:
    Att gå i terapi kan vara bra för att lära sig hantera sina tankar och sin ilska.
    Sen kanske man kan läsa en bok om hur man kan förändra sin situation. Eller gå en kurs i hur man förändrar sitt beteende.
    Allt är inte statens eller kvinnornas ansvar. 
    Det har ingen betydelse i sammanhanget och kommer inte göra någon skillnad. Om terapi och läsa böcker är vad du menar med att allt är individens ansvar kan vi konstatera att du inte har en aning om vad en individ ska göra konkret för att ta sitt ansvar.
  • Anonym (hej)
    Anonym (SL) skrev 2023-10-03 20:15:25 följande:
    Jag värnar om alla. Oavsett kön
    Jag tycker det är väldigt bekymmersamt hur många unga hamnar efter i det socioekonomiska systemet.
    Finns en rapport från Barnombudsmannen som visar att unga i socioekonomiska belastade områden (både förort och glesbygd) känner en låg framtidstro. Det är väldigt oroande...

    Jag tror inte att lösningen är att kontrollera dejtingappar, kvinnor ska nöja sig  eller att tvinga in människor i monogama relationer bara för att. Dåliga relationer är en stor hälsofara, för en del till och med dödligt, så monogamt leverne bara för att är ju inget att uppmuntra. Snarare tvärtom tror jag.

    Många väljer ett liv som de inte trivs med, som giftemål och barn, enbart för att de tänker att det förväntas av dem...jag tror att många skulle bli lyckligare om de släppte alla måsten hur allt borde vara...

    Och din historielöshet levererar...igen...
    Människor hade andra värderingar i början av 1900-talet...
    Ja det hade de.
    De var rädda för alla som stack ut från normen, 
    tyckte kvinnor borde tiga, inte ta plats och borde definitivt inte gilla sex, homosexuella var sjuka/depraverade, att funktionsnedsatta, samer, romer och judar var mindre begåvade eller mindre värda...ja listan kan göras lång av alla fina värderingar som rådde då...
    Lösningen är att gå tillbaka till de värderingar som fungerade och fick Sverige att utvecklas i rätt riktning.

    Hur hade svenskar i början av 1900-talet sett på utbytbara och lösa relationer som präglar dejtingappar? Ja, de hade förmodligen satt stopp för det.

    Hur hade svenskar i början av 1900-talet löst integrationsproblemen och brottsligheten? Troligtvis på ett mycket strängare sätt än idag med mindre ursäktande attityder.

    Hur hade svenskar i början av 1900-talet löst problemen inom skolan? De hade satt stopp för alla privata skolkoncerner och infört en folkskola med hård disciplin igen.

    Hur hade svenskar i början av 1900-talet löst bostadsproblemen? De hade satt igång direkt och börjat bygga nya tätbebyggda områden med vackra hus utan en massa dröjsmål och hinder.

    Det är era värderingar som är orsaken till att det går utför för samhället på så många olika plan. Incel-frågan är bara ett av de områdena. Ni har blivit så bekväma att ni inte ens ser vad som händer. Det är lättare att gå till mot de som pekar på problemen än att faktiskt göra något åt problemen. När ni blir gamla kommer ni säga som en av era förebilder: "Vi såg det inte komma".
  • Anonym (hej)
    Anonym (Cloffe) skrev 2023-10-04 02:17:36 följande:
    Jag ser det som en fullt naturlig utveckling att misogyna incelmän inte lyckas ragga. Jag tror det bidrar till ett bättre samhälle. Antingen så förökar sig inte de misogyna incelmännen sig och ser till att deras misogyna åsikter fortlever, eller så anpassar dom sig, tar itu med sina misogyna åsikter och bidrar till ett bättre samhälle. Kan inte se en vinst över att sexkvoter ska införas, övervakning och förhör. Hur bra blir ett sånt samhälle? en jävla dystopi är vad det är.
    En dystopi är redan vad samhället har blivit idag och det beror inte på mina åsikter, utan snarare på den typen av åsikter som du representerar.
  • Anonym (hej)
    Anonym (Til) skrev 2023-10-05 21:46:20 följande:

    Ingenstans i en tråd på 707 sidor har det framkommit att någon av dessa incels sökt hjälp men det inte hjälpt. Inte ens på en direkt uppmaning om att söka hjälp har någon svarat att denne redan gjort det. Eftersom det här ändå är en tråd som till viss del syftar till att väcka sympati för incels är det inte otroligt att anta att någon skulle skrivit att de redan sökt hjälp, i något svar på 707 sidor. Det har ingen gjort. Det är givetvis inte omöjligt att de gjort det ändå. Men inte det troligaste. Dock spelar det egentligen ingen roll, för det finns inga andra alternativ. Det som återstår är isf att söka igen. Till en annan instans, en annan psykolog osv. Att utkräva att det övriga samhället ska ändra sig för ens egen skull är inte ett alternativ. 


    Vilken hjälp och vilken instans? Det finns ingen hjälp. Ni låtsas som att det finns en massa hjälp precis som för alkoholister, arbetslösa eller anorektiker och sen skuldbelägger ni incels för att de inte har tagit hjälp som finns. Fråga 100 psykologer. Ingen av dem är specialiserade på incels. Detta är bara en taktik ni ägnar er åt för att visa ert förakt mot svaga män.

    Varför får man föreslå samhällsåtgärder mot alkoholism? Varför får man föreslå samhällsåtgärder mot arbetslöshet? Varför får man föreslå samhällsåtgärder mot strukturell diskriminering av kvinnor? Det är bara när det gäller incels som man inte får hävda att samhället har ett ansvar.

    Förklara hur den obegripliga slutsatsen hänger ihop med ditt förakt mot svaga män.
  • Anonym (hej)
    molly50 skrev 2023-10-05 21:39:47 följande:
    Att de inte har sökt hjälp.

    Min första tanke var i alla fal inte att de har sökt hjälp när trådar som dessa startas och de förespråkar lösningar som inskränker på kvinnans frihet osv.
    Lösningar som kräver att andra ska lösa det.
    Men det är min högst personliga tolkning,
    Och jag verkar inte vara ensam om den.
    Sen kan jag såklart inte veta helt säkert att de inte har sökt hjälp.
    Lika lite som du kan veta att de har gjort det.
    Nej, du vet inte det. Du väljer dock att vara elak och sprida fördomar. Det är ett val som du gör och måste stå för.
Svar på tråden Är incel något man förtjänar att vara?