Inlägg från: Anonym (Incelslem) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Incelslem)

    Är incel något man förtjänar att vara?

    Anonym (Palle) skrev 2023-08-06 21:00:00 följande:
    Jag tror att detta är denna tråds mest tokiga inlägg. Men vi jobbar vidare!
    Ingen som förstår ironin? ja, det skulle troligen skydda kvinnor. men det är ju precis lika urbota korkat på ren svenska som att reglera dejting likt gdpr och dela ut kåthetspiller till kvinnor etc.

    tanken är ju att folk som förespråkar de lösningarna ovan som statlig dejting ska tänka om dessa förslag *men så kan man ju inte göra*. För att poletten kanske ska trilla ner, diskussion verkar inte ge något mer än gråa hår. Så skulle se det svaret som att spela med samma mynt. men det verkar inte uppskattas?
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 21:19:13 följande:

    Jo, det har vi.


     Det är en fullt  rimlig begäran att staten erkänner problemet med mansöverskottet och agerar för att eliminera överskottet på män.


     En utjämning av antal män/kvinnor kan t.ex  göras genom att kvinnor tillåts immigrera till Sverige i större utsträckning än män eller genom att premiera manlig utvandring.  Detta hade i stor omfattning minskat problemet Incel.


    Nej, det är inte möjligt att totalt eliminera problemet. På samma sätt som det är omöjligt att helt utrota sjukdomar, fattigdom etc.


    Även om det finns lika många kvinnor som män, så väljer inte en kvinna vad som helst. de vill fortfarande ha attraktion. så ja. Ensamma män får det troligare lättare med balans. men incels kommer fortsätta vara lika lottlösa, även om det så vore överskott av kvinnor.
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 21:28:43 följande:

    Om någon kunde komma på en genialisk ide så antal självmord hade minskat med 95 % (Obs! Exempelsiffror)


    Skall man då inte genomföra idén för att det trots allt finns 5% som ändå begår självmord?


    Är det ett vettigt resonemang, tycker du?
    men människohandel är vettigt resonemang? Ska dessa kvinnor som kommer hit tvingas skaffa man inom x antal månader/år? ska de *åka hem* om de inte lyckas? Eller vad händer om kvinnorna som kommer hit är homosexuella? Vilka yrken har vi som kan locka dessa kvinnor med goda skäliga villkor?

    hade du kunnat tänka dig flytta till ett land med underskott med män, och sen få ett jobb som du inte ens är utbildad inom? du kanske är utbildad ekonom, advokat eller läkare men erbjuds bara jobb inom städ eller som undersköterska. hade det varit ett erbjudande som låter lockande för dig?
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 21:43:05 följande:
    Genom att antalet kvinnor är högre så kommer ett antal Incel, dock inte alla, att lättare få en kvinna. 

    Det är ditt antagande. vad har du för belägg för det? Kolla uk, 51% kvinnor, 49% män. ändå ökar incels. vad märkligt? skulle du kunna förklara detta? eller blir det obekvämt med fakta som går emot ditt antagande?


    https://www.ethnicity-facts-figures.service.gov.uk/uk-population-by-ethnicity/demographics/male-and-female-populations/latest

    https://amp.theguardian.com/uk-news/2023/jan/26/large-rise-in-men-referred-to-prevent-over-women-hating-incel-ideology

  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Incelslem) skrev 2023-08-06 21:50:37 följande:

    Det är ditt antagande. vad har du för belägg för det? Kolla uk, 51% kvinnor, 49% män. ändå ökar incels. vad märkligt? skulle du kunna förklara detta? eller blir det obekvämt med fakta som går emot ditt antagande?


    https://www.ethnicity-facts-figures.service.gov.uk/uk-population-by-ethnicity/demographics/male-and-female-populations/latest

    https://amp.theguardian.com/uk-news/2023/jan/26/large-rise-in-men-referred-to-prevent-over-women-hating-incel-ideology


    men problemet är väl återigen vi kvinnor. vi har för höga krav. Vi är så fruktansvärt privilegierade som får lov att bestämma över vår egna kropp, den som borde finnas till mannens förfogande som *den gamla goda tiden*
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 22:00:49 följande:
    Här är alltså ett bra exempel , hur du förvrider och förvanskar texter som inte passar dina uppfattningar. 
    Du stämplar detta som människohandel???????
    Du stämplar detta som tvång, trots att inget tvång har nämnts.
    Du tar upp homosexuella (lesbiska). Du tänker alltså att läsaren skall tänka "Nej, det finns ju lesbiska personer, så därför skall hela förslaget skrotas. 

    Vill du SERIÖST försöka lösa problemet?
    det du föreslår är bara en romantiserad förhoppning. det har ingen verklighetsförankring. om det funnits en gnutta sanning i antagandet borde väl inte incels öka i uk, hur förklarar du det?

    så för att lösa problemet behöva liknande insatser som att få bukt med alkoholister eller narkomaner. De behöver inse och förstå att det är de själva som individer som behöver hjälp. även om vi ändrar på samhället så kommer dessa incels aldrig förstå att det är de som är felet. Vilket är steg ett för att lyckas uppnå ändring.
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 22:20:32 följande:
    Nej, Sol det blir inte människohandel. Att ta emot nödställda kvinnor är humanitärt.

    Om man tänker efter lite grand, så det ju inte givet att immigrant-kvinnan hamnar hos Inceln. 
    Hon kanske hamnar med Direktören, som inte alls är incel. 
    Men vi tar bara emot dom mot gengäld att de tar en man? Eller för att vi är ett civiliserat samhälle som vill hjälpa människor från flykt och förtryck? märk skillnaden
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 22:29:50 följande:

    NEJ! Det är inget tvång att dom skall ta en man i gengäld!!!!


     


    Hur hjälper det då incels som du påstår. och varför ökar incels i UK trots överskott på kvinnor och inte män?

    varför har inte UK problem med kvinnliga incels om problemet är överskott/underskott av kvinnor/män?
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Maria) skrev 2023-08-06 22:32:34 följande:
    Men det här har ingenting med det jag skrev att göra. Klarar du inte av att bemöta det utan måste istället spekulera om mig som person och vad jag tycker om andra saker?
    får du ut något av att diskutera inte-saker i en tråd om incels? om du läser en tråd om mjölkstockning, börjar du prata om öroninflammation då?

    vi är i en tråd om incels. antingen diskuterar vi ämnet, eller så får du inte mer uppmärksamhet från mig. det är synd att det inte är mer läsförståelse hos de som vill diskutera i trådar. så många inlägg som tar fokus från frågan
  • Anonym (Incelslem)
    Anonym (Balansspelaren) skrev 2023-08-06 22:38:02 följande:
    Du tycker alltså att immigrant-kvinnan skall tvingas för att förslaget skall vara bra?
    Det är okey att tvinga utländska kvinnor att vara med en Incel?
    Det kan ju absolut inte vara som så att Sol är vettig och inser att din lösning inte skulle lösa problemet. Utan det är ju självklart rimligt att Sol menar att det ska ske med tvång. Tänkte du ens så långt i resonemanget?
Svar på tråden Är incel något man förtjänar att vara?