Inlägg från: Anonym (Skild) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Skild)

    Är incel något man förtjänar att vara?

    Anonym (hej) skrev 2023-07-31 13:56:50 följande:
    nihka skrev 2023-07-29 15:54:45 följande:
    Nej, inga åtgärder ska sättas in för att incels ska FÅ ett bättre utgångsläge. De får själva SKAFFA SIG ett bättre utgångsläge. Jobba sig fram till det de vill ha. Precis som alla andra.
    Bra att du tydliggör att du tycker att det SKA vara skillnader mellan män och kvinnor när det kommer till möjligheterna till relationer/sex. Då vet vi att du inte vill ha ett jämställt samhälle, utan bara vill gynna dig själv ensidigt.

    Men det är ju inte vad hon anser. Det är du som gör den märkliga tolkningen. 

    Du: "Gillar du äpplen?
    Svarande: Ja
    Du: AHA!!!!! Då vet vi att du hatar bananer!!!! Vad har bananer gjort  för att bli hatade av dig??? 

    Så gör du. I allt. 

    En åsikt (i detta fall att sex inte är en rättighet) innebär inte automatiskt att man tycker att fri sjukvård inte heller ska vara en rättighet. 
    Det går ju inte att applicera alla tankegångar om t.ex sex som på sjukvård och skatt. 

    Hur i hela friden har du lyckats få den märkliga kopplingen? Din uppväxt verkar inte ha varit så lätt. 
  • Anonym (Skild)
    Anonym (hej) skrev 2023-07-31 13:53:33 följande:
    Annorlunda åsikter är inte samma sak som att det är kvinnofientligt.
    Va? Bemöt det inlägg du skriver under! 

     Någon sa att det inte fanns åsikter/önskningar om att reglera sexpartner för de som har många. 
  • Anonym (Skild)

    Jag hade sex förra veckan och det blir igen i kväll. Ska jag kanske avboka det för de knull-lösa männens skull? 
    Det är väl juste av mig? Eller ska vi bara knulla 2 ggr istället för 4 som det brukar bli tills vi skiljs åt i morgon? 

  • Anonym (Skild)
    Anonym (....) skrev 2023-08-04 16:31:32 följande:

    Eftersom även män som kallas incel har en rösträtt angående vad för krav de har, då det handlar om två personers viljor så ligger skulden även på kvinnorna när de inte har sex med dessa män. 


    Men lägg av.....Din syn på kvinnor och kvinnors ev. skuld till de sexlösa männen är ju helt befängd. 
  • Meddelande borttaget
  • Anonym (Skild)
    Anonym (hej) skrev 2023-08-09 00:24:29 följande:
    Nej, det stämmer inte att det alltid har varit så innan det fanns häst och vagn. Förr i tiden fanns det inga preventivmedel. Det gjorde att folk inte kunde ha tillfälliga sexuella relationer och avstod från det. Visserligen fanns det kungar och sånt som hade det ändå i hemlighet, men de flesta kvinnor och män var tvungna att söka efter en monogam relation för att få tillgång till sex. Detta skapade en jämn spelplan i tillgång och efterfrågan för både män och kvinnor.

    Kyrkan förbjöd också utomäktenskapliga relationer för att undvika oönskade graviditeter, vilket visar att samhället historiskt har ansett att dejtingmarknaden behöver regleras. Om de hade lyssnat på er från framtiden så hade de tyckt att ni var konstiga som vill ha ett helt fritt samhälle utan normer och regler.

    Hur kan ni vara så säkra på era slutsatser när de går emot vad tidigare generationer har trott på?
    Men vad du svamlar. Män har historiskt sätt aldrig avstått från att sätta på andra än sin fru (t.ex. pigor och andra) trots risk för graviditet. Om hon blev gravid så sket de väl i det eftersom det ända till 50-60-talet varit kvinnans skam att bära. Det är inte länge sedan man gick till änglamakerskor för att döda oönskade barn.  De som behöll blev ofta utstötta. Barn lämnades på barnhem direkt efter födsel och förblev hemliga osv. 
    Du har verkligen ingen koll på detta. Total noll koll...
  • Anonym (Skild)
    Anonym (hej) skrev 2023-08-09 01:20:16 följande:
    Det var inte det som var frågan vem som fick skulden, utan det handlade om hur stor tillgången till sex var. Eftersom det inte fanns preventivmedel var den faktiska tillgången till sex betydligt lägre än idag.
    Å du förstår inte mitt inlägg ser jag. Ingenting gick hem. Lönlöst....
    Sämre tillgång till preventivmedel har aldrig hindrat män från att ha sex förens typ igår sett till vår historia. 

    Alla miljarder våldtäkter män är skyldiga till, tror du de männen tänkte på att kvinnan kunde bli gravid? 
    Alla godsägare och storbönder, tror du de brydde sig om att pigan kunde bli gravid? 

    Hur många våldtäktsmän drar på ett gummi?
  • Anonym (Skild)
    Anonym (hej) skrev 2023-08-09 01:49:55 följande:
    Vad har våldtäktsmän med saken att göra? Det var inte ämnet.

    När det inte fanns preventivmedel och dejtingappar som idag kunde folk självklart inte ha samtyckande sex med lika många olika personer. Ett hinder för både män och kvinnor. Dina förfäder för 200, 300, 400 år sen hade förmodligen ganska få sexpartners i livet.
    Om män skulle haft färre sexpartners för 200-400 år sedan  så beror det  inte på risken för graviditet. Inte  heller på att det inte fanns dejtingappar i en tid där inga telefoner fanns.....du är ju riktigt underhållande. Okunnig men underhållande. 
    Tror du på allvar att män historiskt sätt avhållit sig  från sex för att det saknats preventivmedel? Tror du någonsin en  man  som begår våldtäkt/män som  gruppvåldtar (till och med i nutid) drar på en kondom eller frågar kvinnan först om hon äter p-piller? Om hon då säger nej eller han inte har kondom så avbryter han/de? 

    Det är inte våldtäktsmän jag avser utan händelsen som kan leda till att kvinnan blir gravid  Men det förstod du inte heller..
    Du påstår att brist på preventivmedel historiskt sett hindrat män från att ha sex. Det stämmer inte. Men klart att du inte förstår det för det skulle innebära att du måste erkänna att ditt resonemang inte håller. 
  • Anonym (Skild)
    Anonym (hej) skrev 2023-08-09 02:28:11 följande:
    Tror inte att de flesta män var våldtäktsmän förr i tiden som hade sex med vem de ville oavsett samtycke eller inte som du verkar beskriva det. Det har alltid funnits såna rötägg som Harvey Weinstein som utnyttjar kvinnor, men de tillhör minoriteten.
    Å nu är det tredje gången du inte förstår vad jag skriver utan tolkar det på ditt sätt och kör in på ett nytt spår. Var 17 kom Harvey Weinstein in i bilden? Är han den enda mannen i historien som begått sexuella övergrepp mot kvinnor? 
     
    Jag har för tredje gången bemött ditt påstående att bristen på preventivmedel i hundratals år hejdat män från att ha sex. Det är fint av dig att tro  att män genom tiderna varit och ff är så ansvarsfulla. I din värld och så långt tillbaka som för 400 år valde män bort sex utan preventivmedel....

    Sex utan samtycke är och har alltid varit våldtäkt. Även för 400 år sedan. Ända från urminnes tider. Du håller naturligtvis inte med men det är underförstått. 
  • Anonym (Skild)
    Anonym (....) skrev 2023-08-09 02:58:16 följande:

    Vad är det för fel om vissa kvinnor tar någon medel/piller så de får högre sexlust och sedan säljer de friviligt sex (i förutsatt att sexköp blev lagligt)  ? 

    Om det är okej med lusthöjande medel för sex utan betalning så borde det vara okej även om någon skulle sälja sex och ta det.


    Det här är så klockrent och beskrivande hur en incel resonerar och hur synen på kvinnan är.

    Annäl inte! 
    Låt det stå kvar! 
Svar på tråden Är incel något man förtjänar att vara?