Inlägg från: Anonym (Hmm) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hmm)

    Ensamvårdnad, vad får jag bestämma?

    Anonym (D) skrev 2023-06-28 18:31:06 följande:

    Nej du har inte rätt att neka honom umgänge på hans DAGAR. Oavsett hur han sköter det. Då behöver du göra en orosanmälan först. Annars riskerar du själv att åka dit för umgängesabotage. 

    Det du däremot får neka är att han dyker upp när han vill. Hämtar han inte idag nä då får han vänta till sitt nästa umgängestillfälle. 

    Ha allt nerskrivet och be om ett schema faställt hos familjerätten alternativt domstol. 

    Man kan aldrig tvinga någon att vara förälder. Sjukt men sant tyvärr. 


    Hur menar du nu? Om det är pappans dag och han dyker upp en timme sent t ex, då har han rätt att hämta när han känner för det, eller är det då man har rätt att neka umgänge?
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (D) skrev 2023-06-28 19:23:57 följande:
    Man har rätt att neka honom umgänge då. Han ska komma på avtalad tid. Fast man ska ju också kunna bevisa att detta är något som upprepas och påverkar barnen negativt. 

    Har han meddelat att han sitter fast i trafiken och det händer en gång kanske man inte ska slå på den stora trumman. 
    Nej men precis, det är när det börjar bli ett mönster så klart. Och alla kan ju råka ut för saker man inte kan räkna med någon gång.
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (Mulle) skrev 2023-06-28 19:55:51 följande:
    Många har en skev uppfattning om vad som gäller, det är inte så lätt som alla får det o låta, man har rätt till umgänge eller vv-vecka, det har man inte. Ta extra notis i barnets trygghet och barnets bästa. en förälder som utblir från umgänge är ingen trygghet för barnet, samt det är inte heller för barnets bästa.
    -

    Kan ta från Lawline, så alla förstår grunderna för TS fall, förälder utan vårdnad.
    Väldigt bra och informativt!
Svar på tråden Ensamvårdnad, vad får jag bestämma?