Min dotter blir orolig när bonus är här
ugglannn skrev 2023-06-18 08:37:02 följande:
Ja han trivs nog bättre där och har en mer harmonisk tillvaro där precis som vi har här. När han är här pratar han konstant om mamma och den sidan av släkten. Det märks ganska tydligt att han föredrar att vara där och är här som ?gäst? så är det väl allas bästa att han är där lite mer. Med det sagt ska han ju inte sluta vara här men tror det hade varit för allas bästa att det primära boendet är hos mamman för det är även det han visar att han vill.Vi älskar våra barn men kommer inte sluta leva för att de finns. De behöver lära sig att andra personer också har behov och att världen inte kretsar kring en enskild person.
Men det är ju jättebra att du ser det som att du gör barnet en tjänst med att det ska bo mer hos mamma så det slipper vara hos er.... Win-win för alla, eller?
Under en viss period i livet så är det faktiskt barnen som styr vilka behov man kan tillfredsställa hos sig själv. Det kallas för att prioritera barnens välmående. Just nu har ni två barn som inte trivs med er situation varannan vecka men ni vuxna är inte villiga att prioritera deras välmående framför ert eget behov.