Inlägg från: flygrl |Visa alla inlägg
  • flygrl

    Har du ätit semlor i år?

    Anonym (Y) skrev 2023-02-26 14:14:54 följande:

    Aldrig förstått semlor
    Bara bröd och grädde iprincip 


    Och mandelmassa och florsocker och i mitt fall helst varm mjölk som jag placerar semlan i. Hur gott som helst jue!
  • flygrl

    @TS: Ja, självklart har jag käkat semlor i år. Mums! Solig

  • flygrl

    Jorå, två stycken har jag hunnit med än så länge. Lika gott och trevligt som alla andra år jue! 👍

  • flygrl
    Anonym (Vegansemle-älskare) skrev 2023-02-27 16:15:09 följande:
    Japp - en veganvariant som är  MYCKET GOD, och finns hos en inte helt okänd fikakedja. De har överlag mest för veganer av alla större fikakedjor jag vet i Sverige faktiskt.
    Inte för jag är vegan men den där skulle jag absolut kunna tänka mig testa av ren nyfikenhet (om den inte är alltför dyr). Vilken kedja är det? 😮
  • flygrl
    Auditanne skrev 2024-02-16 18:01:51 följande:
    Espresso House. Finns även en röd semla där som också är vegansk. Tror dock att de är ganska dyra, lite som med allt annat på det caféet.
    Aha, då ska jag proväta åtminstone den vanliga vegan-semlan du skrev om. Med varm havremjölk istf mjölk. 😉
  • flygrl
    RACKARE86 skrev 2024-02-16 18:29:10 följande:

    Någon som har prövat manfolk-semla ?

    Extra stor bulle fylld med mandelmassa och jordnötssmör sedan ett stort lass vispgrädde ihoprört med majonnäs. 

    Grisigt men gott 


    Nä, fööör grisigt mannen! 😮😉
  • flygrl
    Auditanne skrev 2024-02-24 21:49:31 följande:
    Är nyfiken på den röda semlan. Hallonsås i den bland annat.
    Den kan säkert va god den med. Hallongrotta meets semla typ. 😉
  • flygrl
    Auditanne skrev 2024-02-29 21:57:50 följande:
    Ja, lite så kanske. Fast hallonsemlan som Espresso House säljer just nu är vegansk. Undrar själv lite över grädden. Är det kokosgrädde då? Eller går det att vispa upp även havredryck till grädde? 
    Antar det är kokosgrädde för jag är osäker om havremjölk/-dryck går att vispa till mer än skum. Och så är jag ju inte vegetarian heller så för egen del funkar grädde av komjölk bäst. 😉
  • flygrl
    Auditanne skrev 2024-03-03 23:32:16 följande:
    Bättre att avstå för egen del då. Dyra semlor dessa två på E.H., även om de är veganska. Kanske att veganska livsmedel är dyrare överlag?

    Det kostar en del, ja men jag tänker nog ändå prova den klassiska vegansemlan helt enkelt för jag är nyfiken hur den smakar och om den öht kan mäta sig med originalet. 


    Tångkaviar är billigare än stenbitsrom men överlag är nog veganska alternativ dyrare antar jag. Fast jag har inte full koll på det. 😉

  • flygrl
    Auditanne skrev 2024-03-04 00:07:20 följande:
    Återkom gärna om hur den smakade Solig
    Det kommer jag. När jag väl fått tag i en sån där semla vill säga. Solig
Svar på tråden Har du ätit semlor i år?