Anonym (Ordentlig mamma) skrev 2023-02-21 18:56:34 följande:
Nja, det där argumentet faller ju.
Kan ju lätt finnas flera Anna Svensson, Stina Johansson eller Liam Andersson på Socialkontoret också. Däremot finns det ju inte fler än oss boende på denna adress. Bara de skriver den rätt och brevet läggs i rätt låda.
Mig veterligen sorteras inte posten utifrån personnummer, men du kanske sitter på annan information?
![Skrattande Skrattande](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif)
Jag har aldrig arbetat på ett socialkontor där två socialsekreterare hade samma namn och samma stavning och samma sorts tjänst, men ok, vi ponerar att det är en verklighet att du har en Anna Svensson som handläggare och att det finns ytterligare en Anna Svensson som jobbar där med samma sak. Anna A Svensson som är din handläggare får ett brev som egentligen skulle till Anna B Svensson men landade i hennes postfack, då ser hon ju direkt på
personnumret att detta är en person som inte står i hennes klientlista, och därmed inte hennes klient, då går hon in i systemet med det personnummer och ser direkt att det är Anna B Svensson som skulle ha ärendet. Hon lämnar över posten och dagen går vidare.
Anledningen till att socialsekreterare behöver ditt personnummer är för att man skapar en akt i systemet, det är den akten som följer hela ärendet oavsett vilka insatser som görs, tex om man måste involvera fler aktörer, ha trepartsarbete eller om en handläggare slutar och någon annan tar över ärendet.
Nej posten i Sverige delas inte ut på personnummer men du är medveten om att människor kan flytta eller hur? Byta lägenhet? Separera? Skriva sig på ny adress? Och då man gör en utskrift ur systemet så kommer adressen som är registrerad hos skatteverket med det PERSONNUMRET upp, och det levereras av posten.