Inlägg från: Anonym (Biologi) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Biologi)

    Männens spermier halverade på 40 år

    Anonym (biologen) skrev 2022-11-21 15:52:17 följande:
    Du tror inte att de andra tusentals kemikalier vi exponeras för varje dag och de plaster vi äter dagligen som avger hormonstörande ämnen har större påverkan?

    Vi har nätt och jämnt börjat förbjuda de värsta fluorplasterna
    (PFOA är förbjudet i EU sedan 2020 förutom i särskilt viktiga tillämpningar inom medicinteknik/vård) men det finns mycket kvar att göra.

    www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/vad-ar-pfas/

    "Populationsstudier på människor visar en koppling mellan exponering för vissa PFAS-ämnen och sämre vaccinsvar hos barn, leverskador, förhöjda halter av blodfetter, tarmsjukdomar och sköldkörtelrubbningar. De två mest kända PFAS-ämnena PFOS och PFOA är även misstänkt cancerframkallande och kan ha negativa effekter på reproduktionsförmågan. Vilka halter man utsätts för, när i livet, och under hur lång tid, tros spela en avgörande roll. Men av de ca 4 700 PFAS som finns på marknaden är de allra flesta PFAS ännu helt otestade. "

    --
    Vissa företag som fasat ut PFOA ur sina produkter kan ibland använda det i sin marknadsföring för att ge intrycket av att de är PFAS-fria. I själva verket har de oftast bara ersatt ett PFAS-ämne med ett annat. 
    Den som fuskar mest tjänar mest.
  • Anonym (Biologi)
    Tecum skrev 2022-11-21 16:47:55 följande:
    Men längre tillbaka i tiden hade folk mycket sämre hälsa, man svalt, fick inte i sig tillräckligt av vitaminer, mineraler eller näring. LIvsmiljön var bedrövlig, trångt, rökigt, fuktigt och allmänt ohälsosamt, Sjukdomar som vi knappt märker grasserade, folk var svårt sjuka eller dog. 
    Myten om att det var hälsosammare förr är något som miljömupparna lurat i oss, sluta gå på det!

    Om detta med spermierna stämmer är det sannolikaste skälet exponeringen för alla dessa kemikalier och syntetiska hormoner som omger oss dygnet runt, inte övervikt eller livsstil.
    Bra sammanfattat!
  • Anonym (Biologi)
    exandthecity skrev 2022-11-21 18:41:12 följande:

    eeehhh... varför skällde läkaren?? och hur lät läkarens argumentation??

    Gjorde ni abort båda gångerna??


    Jag gissar att du är en ung kvinna eftersom du börjar meningen med eeehhh...
  • Anonym (Biologi)

    Över 20 procent av alla män i Sverige snusar dagligen.


    Nu visar en ny svensk studie hur snusningen kan påverka fertiliteten ? och minska chanserna att bli pappa.


     


    Män som snusar har 25 procent färre spermier jämfört med män som inte snusar. Det gör att män som snusar kan behöva fler försök på sig för att bli pappor.


    Det visar en studie som gjorts av Skånes universitetssjukhus och vid Lunds universitet. I studien ingick 613 män, 112 av dem var snusare.


    www.aftonbladet.se/family/a/eEVVAa/man-som-snusar-har-farre-spermier-visar-ny-studie

Svar på tråden Männens spermier halverade på 40 år