Anonym (nja) skrev 2022-11-10 10:53:35 följande:
Jag tycker det finns vissa saker som man aldrig behöver eller ska belasta sina barn med oavsett hur tungt det är för en själv. Som vuxen behöver man härbärgera känslan på egen hand och inte pysa något inför sina barn. Exempel på det är om ens partner varit otrogen eller om man själv blivit utsatt för brott t ex. Eller om ens egen förälder varit så hemsk att man hatar den personen.
Som alla andra skriver i tråden finns det ett stort utrymme mellan att träffa och umgås med mormor och att lära sina barn att det är ok att önska att en släkting dog så att man kan få pengar.
Att överhuvudtaget lära barn att pengar är så viktigt att man kan önska livet ur familjemedlemmar man inte gillar för att få pengar är förkastligt ärligt talat. Vilken moraluppfattning får barnen?
Nej, det är inte schysst mot barnen att göra såhär som TS gör.
Men snälla, var skriver ts att dom önskar livet ur mormor endast för att få pengar? Och att dom inte "gillar" mormor? Det låter som en väldigt personlig tolkning från din sida.
Jag läser att ts med familj tycker att mormor har betett sig så hemskt så att dom inte vill ha kontakt med henne. Tror du verkligen att det handlar om en snäll liten tant som älskar sin familj som ts "önskar livet ur pga arv"?