Inlägg från: Kockobello |Visa alla inlägg
  • Kockobello

    orolig tjej

    mammatill6 skrev 2022-11-06 15:45:13 följande:
    Att gå ut tre gånger I månade, är det mycket?
    Det är väldigt mycket om man ska ta ansvar som förälder.
  • Kockobello

    Skaffa inga barn vad ni än gör.

  • Kockobello
    mammatill6 skrev 2022-11-06 15:51:36 följande:
    Att som vuxen gå ut 3 gånger i Månaden är inte mycket. Är det mängder alkohol det handlar om så säger ts inget om det Många vixna dricker varje helg hemma. Är väl lika skadligt. A
    Det är helt olämpligt. Aldrig hört om någon förälder som gör så. Ja, någon alkis kanske.
  • Kockobello
    mammatill6 skrev 2022-11-06 15:53:27 följande:
    Va? För det första pratade hon om när hon va gravid? Och för att vara förälder, kan man inte ta ansvar fast man får ut o festar 3 dagar i månaden? 3 dagar???? Innebär ju 27 dagar hemma.
    Nej, känner inga sådana föräldrar. 
  • Kockobello
    mammatill6 skrev 2022-11-06 15:54:35 följande:
    Har du aldrig hört talas om föräldrar som dricker på helgerna? Kolla kön till bolaget en fredag, tror du det bara är barnlösa där?
    Ok, synd om barnen.
  • Kockobello

    Skaffa en vettig man istället om du nu vill ha en familj, inte ett fyllo.

  • Kockobello

    Och snart är ni 40 år.

    Herregud.

  • Kockobello
    Friger skrev 2022-11-06 16:28:35 följande:
    Phu, blir trött av bara tanken att gå ut 3 gånger i månaden!

    Nä, framgår inte hur mycket alkohol det är. Mina fördomar säger mig att många som är ute ofta även dricker mycket när de är ute. Men här vet vi ju inte.

    Dricker du lika mycket hemma en helg som när du är ute på krogen med kompisarna?
    Det är mest alkisar, inte "vanliga" personer.
  • Kockobello
    Svw skrev 2022-11-07 19:46:04 följande:

    Alltså? låt oss säga att en månad har 4 helger. Då är det 8 helgdagar man kan gå ut på. Han går ut på 3, och i rättvisans namn får du också 3 dagar. Då finns det bara 2 dagar kvar. Hur vill man att ens barn ska komma ihåg sina barndomshelger? Aldrig något gemensam fredagsmys? Trött på karlar som tror att livet ska fortsätta som vanligt efter barn. 


    Och kvinnor som avlar på dom.
Svar på tråden orolig tjej