• FulFörDig

    Aktuella bolåneräntor

    Kockobello skrev 2022-06-30 13:58:57 följande:
    Mjo. Många har nog för små marginaler. Ja man kanske ska lugna sig med amortera extra.
    Mitt tips är att du inte ska amortera extra.
    Inflationen gynnar den som lånar pengar. Lånet sjunker i värde när pengarna blir mindre värda.Då blir det ju lättare att betala av lånet.
    Jag har rörlig ränta på 1.20% på Handelsbanken och tänker inte binda någon ränta trots hög belåning.
  • FulFörDig
    spettakel skrev 2022-07-03 13:21:02 följande:
    Vi har ju ett topplån som amorteras, enligt banken borde det vara klart om 3 år i nuvarande takt. Men tankarna går ju på att lösa ut del av lånet för att lättare komma bort från den skyhöga räntan. Är det dumt tro?
    Trodde inte att det fanns topplån längre. Jag bad banken göra en ny värdering när jag hade topplån och på så sätt hamnade topplånet på bottenlånet.
    Det är ju så inflationen funkar tillsammans med att tiden går.
    Har du gjort någon renovering som höjer husets värde ska du absolut prata med din bank om en ny värdering av ditt hus.
  • FulFörDig
    Kockobello skrev 2022-07-07 15:29:06 följande:
    1,20 på tremånaders nu måste ju vara väldigt bra, särskilt för att vara hos en av storbankerna.
    Ja jag är nöjd och har hyfsat goda marginaler även om räntan sticker iväg.
Svar på tråden Aktuella bolåneräntor