Inlägg från: Entillhoppasvi |Visa alla inlägg
  • Entillhoppasvi

    BIM JULI -22

    Hoppar in i tråden jag med. Försöker oss på att skaffa syskon till sonen som nu är 15 månader. Har ägglossning nu i dagarna så BIM runt 25e. Kan dock vara både tidigare eller senare då min cykel är lite off sedan sonen föddes. Misstänker att det kan bero på att vi fortfarande ammar.

    försöker iaf få till lite mys, men det är svårt med en liten som fortfarande ska sova så nära mamma som möjligt.
    sambon verkar även ha prestationsångest då han vid ägglossning har svårt att ens påbörja något.
    vi försökte förra månaden men fick inte till något alls under de dagar då jag kände att ägglossningen skulle ske. Blev bara någon dag innan samt efter, men ingen graviditet av det. 
    denna månaden fick vi iaf till i förrgår samt igår då jag även hade som mest ägglossningsflytning, så jag hoppas det räcker. Idag blev det inget alls trots flertalet försök.
    vi får försöka igen imorgon och ser hur det går.

    är det någon annan här som upplever prestationsångest eller har en sambo som har det och hur har ni då löst det?
    jag försöker säga till sambon att han inte ska tänka och berättar inte heller att jag har ägglossning, men han känner ju det och då är det som att det inte fungerar alls för honom längre.
    får se om det ens blir något syskon här.

  • Entillhoppasvi
    hmm verkar inte kunna citera från mobilen på något inlägg förutom det senaste. Menmen

    kissekatten2014:
    haha sjukt ändå att han kände det så väl.
    ja, min sambo känner ju särskilt runt ägglossning då han säger att det inte blir någon friktion alls, haha, och då tappar han fokus och allt annat med för den delen.
    så även fast vi inte tänker på ägglossning (eller jag tänker ju men säger inte) och bara ligger så känner han det.
    både igår och idag blev avbrutet, men utifrån mina flytningar så hade jag nog ägglossning iförrgår eller eventuellt igår och isf prickade vi iaf in 2 gånger innan.

    jojjans:
    det är såklart sant men problemet för min sambo nu är att han så gärna vill ha syskon med ca 2 år emellan att han inte kan leverera när han känner att jag har ägglossning, då det som jag skrev ovan känns som det inte blir någon friktion. Så han har lättare att ha sex innan och efter ägglossningen, tyvärr.
    men jag hoppas verkligen att ägglossningen var i förrgår eller igår för då har vi inte missat den. Skulle den ske tex imorgon däremot som den egentligen borde så är det lite mer kört, men inte helt.
    har inga symptom kvar alls längre så hoppas verkligen att den varit.
    skulle det inte bli något denna månad så ska jag nog köpa ägglossningstester till nästa månad för att verkligen veta.
    det som är nackdelen när cykeln inte är helt regelbunden än att det är svårt att veta exakt när den sker.
    cykeln kan nu vara allt från 23-31 dagar.
    förra månaden hade jag fertilt sekret i nästan 1,5 vecka då jag tror det tog tid för ägget att släppa, medans jag denna månad endast hade det under några dagar.

    tror ju att det i mitt fall är en nackdel att fortfarande amma och nu när jag har semester vill sonen amma konstant typ. Så fort han får möjlighet drar han ner tröjan för att amma en stund. Jättemysigt såklart, men kanske inte optimalt när man vill skaffa syskon?
Svar på tråden BIM JULI -22