Inlägg från: Mrs Moneybags |Visa alla inlägg
  • Mrs Moneybags

    Olika ägandeskap i hus

    Ni har inte gemensam ekonomi, då tycker jag att ni måste leva efter den som har minst pengar = du. Särskilt om du kommer vara föräldraledig längre än honom och du då därmed får ännu mindre pengar.

    Det låter för övrigt helt sjukt att det är du som ska ta smällen för att vara föräldraledig med ert gemensamma barn. 

  • Mrs Moneybags
    Anonym (Bea) skrev 2022-06-03 11:45:43 följande:
    Är det att "ta smällen" att vara hemma med sitt nyfödda barn?
    Oj en sån jättesmocka jag fick, inte mindre än två gånger, när jag tog ut max vad som gick då mina barn föddes!
    Med snäll barnafader som överlät sina dagar till mig, ingen var gladare än jag.
    du kanske inte läste TS, men hon ska vara hemma större delen av tiden och blir inte kompenserad för bortfallet av sin inkomst av barnets pappa. Det är den smällen jag pratar om. Jag pratar inte alls om att spendera tid med sitt barn.

    Ts får mindre pengar varje månad, men förväntas ändå bidra med hälften av utgifterna samt satsa på ett nytt och ännu dyrare hus - som hon inte har råd med. Det är en smäll om något. 
Svar på tråden Olika ägandeskap i hus