Inlägg från: Drottningen1970 |Visa alla inlägg
  • Drottningen1970

    Present till svärdotter

    Friger skrev 2022-05-24 08:11:57 följande:
    Okej, jag säger inte emot dig. Det är vanligt i min bekantskapskrets. Jag trodde det var vanligt generellt.

    Det är ju nästan omöjligt, eller i vart fall väldigt svårt att tjäna i hopp till den typen av pengar om du är ung. Lönen är lägre och du får ofta bo i andrahand eller dyra hyresrätter som gör det svårare att spara.

    Trist att du hade det så... Är inte så enkelt att komma in rätt i arbetslivet efter skolan utan kontakter eller stöd som visar dig vägen.

    Hoppas att det löste sig för dig?
    Det är nog inte det vanligaste att man har möjlighet att få sådan hjälp. Du rör dig i en privilegierad krets. Men så ser inte verkligheten ut för de flesta.
  • Drottningen1970

    Som svar på TS. Brölllpsgåva till brudparet är tradition. En allmän välkomstgåva till bruden är ingen tradition jag hört talas om.

Svar på tråden Present till svärdotter