BF JANUARI 2023
Hej tjejer!
Jag hoppar också in i tråden, plussade svagt igår och fick ett tydligt plus idag på cb :)
Stort grattis till oss och våra fina plus!
BF LISTA
24/1 emzor1, första barnet
Hej tjejer!
Jag hoppar också in i tråden, plussade svagt igår och fick ett tydligt plus idag på cb :)
Stort grattis till oss och våra fina plus!
BF LISTA
Grattis alla! nu börjar plussen trilla in
Lindflower har startat en hemlig facebookgrupp, skriv till henne om du vill vara med! (Maxantal 50 personer)
Anonym (ängelmamma): stort grattis!!
Willow89: vilken härlig känsla efter så många månader, det är ni verkligen värda! Stort grattis till plusset!
är det någon som blivit inbjuden i en facebook grupp ännu? jag skrev till Lindflower men har ej fått något svar ännu :) jag har blivit insläppt och det finns fler i gruppen - hon kanske bara har lite att göra privat vilket gör att det dröjer :)
Jag har haft ont på en punkt på vänster sida under naveln i ett par dagar som inte går över. Imorse när jag vaknade var det värre så bestämde mig för att åka till gynakuten. Har googlat vad det kan vara (såklart) och fått upp både utomkveds, cystor och annat.
Jag fick göra ett vaginalt ultraljud och det visade sig att allt ser bra ut och läkaren såg istället att det som spökar är en irriterad tarm! Jag har IBS och visst kan det tydligen förvärras under graviditet. Blev så lycklig.
Det enda var att läkaren inte kunde se någon gulesäck, men det är troligtvis lite för tidigt för det i 5+1. Fick återbesök om en vecka men han trodde verkligen inte det var nån fara. Är så glad att jag åkte in, nu slipper jag oroa mig. Blev oväntat fint bemött och skönt att de tog min oro på allvar!
Fyrklövern: gud så roligt! Vi är i princip i exakt samma situation, hade på känn att maj skulle vara vår månad istället
Fyrklövern: Ja det är jobbigt men humörsvängningarna har börjat lägga sig lite som tur är :)
Usch jag förstår din oro, det är jobbigt när det är så färskt för samtidigt som man vill glädjas åt sin graviditet är man ju så rädd för att förlora den.. Det är ju jättebra att ni kan prata om det som skett och försöka att blicka framåt! Jag håller alla tummar och tår för er!
Gällande illamåendet så fick jag tips av min BM att köpa postafen receptfritt på apoteket, kanske kan det även vara något för dig?
Jag mår bra, illamåendet har börjat smyga sig på nu men hittils har jag kommit undan skonsamt :) *peppar peppar*
Ems1991: exakt så sa min bm med :) har som tur är endast behövt ta en tablett hittills, i övrigt har jag ändå haft ett illamående som man klarar av vardagen med :)
Bara 4v kvar för dig tills v.12! Hur känns allt för dig?
Ems1991: Vad skönt att du hittills verkar ha mått såpass bra! Spännande med ultraljud, är det kub du ska göra? :) Håller alla tummar och tår att allt ser bra ut!
Jag mår bra, har lyckats hålla igång träningen vilket har hjälpt :) Idag vaknade jag för första gången med ganska ordentligt illamående och riktiga kramper i magen, det släppte en timme senare men var väldigt obehagligt.. längtar också tills ultraljud, känns som att det bidrar med ett rejält lugn :)
Fy vad tråkigt att höra nummer 6 och fyrklövern, men än behöver väl inte hoppet vara ute? det kanske är en genombrottsblödning?
Håller tummarna för er och att det inte visar sig vara något allvarligt