Inlägg från: Gojtan |Visa alla inlägg
  • Gojtan

    Hur länge fick ni vänta på era pass?

    Här går vi och väntar på vår hett eftertraktade pass-tid 1 Juni. Jag hade nämligen tänkt ?lura? upp min man i ett flygplan för första gången i hans liv. Eftersom det är så sällan vi reser så ville jag vara ute i god tid. Det gick sådär!

    1 Juni har vi tid för pass och 22 Juni åker vi - OM passen hinner bli klara tills dess!

    Ni som nyligen fixat pass, hur lång tid tog det innan ni fick dem?!

  • Svar på tråden Hur länge fick ni vänta på era pass?
  • Gojtan
    Aliona skrev 2022-04-23 22:19:00 följande:

    Mindre än en vecka. 


    Det kändes ju hoppfullt att läsa! Var det nyligen ni skaffade dem alltså? Problemet med sena leveranser tycks ju ha uppstått nyligen.
  • Gojtan
    Anonym (Abc) skrev 2022-04-24 06:13:15 följande:

    Tyckte det stod 3 veckors väntetid nu. De håller på att släppa nya tider nu så testa om du kan hitta en ny tidigare. Både jag och andra jag känner har fått tider april/ maj som vi bokat den här veckan. 


    Ja jag läste det också! Därav denna tråd.! Vi kollar regelbundet så förhoppningsvis poppar det upp en bättre tid i så fall. 
  • Gojtan
    Anonym (Sandra) skrev 2022-04-24 08:55:46 följande:

    Väntetid på upp till tre veckor fick en bekant till mig som svar. 


    Ja det står det på Polisens hemsida också. Så länge det är UPP till 3 veckor, så fixar vi det. Men EN dag mer och resan är körd! 

  • Gojtan
    Anonym (Y) skrev 2022-04-25 05:16:37 följande:

    Gjorde pass 9 april i Stockholm. inte kommit än. 


    Du får gärna uppdatera här när du passet! 


     

  • Gojtan

    Någon som kan tänka sig att byta tid med oss? 


    Vi skulle behöva en pass-tid för 3 personer INNAN 1 Juni.

  • Gojtan
    Aliona skrev 2022-04-23 22:19:00 följande:

    Mindre än en vecka. 


    Anonym (Y) skrev 2022-04-26 03:47:02 följande:

    Byte med någon blir väl svårt eftersom de är personliga. Enda sättet är väl i så fall om de avbokar sina tider och ni bokar dem efter det men det lär inte funka heller eftersom nån annan lär norpa dem. 


    Jag har lyckats få tid både åt min son och åt min pappa i april . Åt pappa satte jag mig förra söndagen ung vid lunchtid och 1,5 timma senare hade han en tid en vecka senare.Under tiden jag satt kom det upp två tider för nästa dag som jag missade. Så det kommer upp avbokade tider lite då och då.Men det skulle ju innebära en rätt stor chansning för dig eftersom du först måste avboka de tider du har nu. Dessutom  vet jag inte vilka begränsningar det nya systemet med bank id inlogg innebär. 


    Skulle du ändå göra det så är mitt tips att sitta nångång runt tidig förmiddag och ett par timmar framåt. Och att sitta vid dator med mus, då är man snabbare. På mobilen segar det mycket mer och nån hinner alltid före såvida det inte är ett mass-släpp med tider. 



    Jag ringde polisen och frågade om man kan göra så och fick svaret JA, vi dem i telefon, kan man byta tid med någon annan.
  • Gojtan
    annabellelee skrev 2022-04-26 06:25:25 följande:

    Jag har en kompis som fått vänta i över en månad. Hon fick ställa in en påskresa. Jag har därför bokat om min passtid - hade också tid i juni men får nu ta ledigt från jobbet (med inkomstboetfall) för en tidigare tid  för att inte råka ut för samma sak. Absurt hur situationen för pass ser ut.


    Åh FYYY! Stackare! 
  • Gojtan
    Elis73 skrev 2022-04-29 15:23:50 följande:

    En bekant till mig har väntat nästan fyra veckor och fått ställa in sin resa över Valborg. I dagens digitaliserade samhälle i ett land där vi har fullständig kontroll över medborgarna från födsel till död, så känns det orimligt att man först ska vänta ett halvår på att få en tid för att förnya pass - och sedan vänta en månad på att det ska tillverkas. Jag är förundrad...och håller mig inrikes till kaoset är löst.


    Fy f-n rent ut sagt! Jag gissar på att vi också kommer få ställa in vår resa. :(
  • Gojtan

    Hej igen!

    någon som har koll på om den där maskinen i Finland blivit lagad än?!

    FYRA veckor har gått nu och enligt polisen, har våra pass inte ens påbörjats att tryckas!

    Tanken är att vi ska åka 22 juni. Känns sådääääär!!

  • Gojtan
    Anonym (Fyra v räcker inte?) skrev 2022-05-28 22:09:46 följande:

    Vi hade passtid igår, beräknad tid att få passen är 11:e juli?. Så tid i juni för en resa samma månad känns som en rätt stor risk, 


    Åh fy tusan! Stackare!
    Vi fick en tid 2 maj så det är fyra veckor sen nu. Passen har INTE tillverkats ÄN!
Svar på tråden Hur länge fick ni vänta på era pass?