Inlägg från: Anonym (...) |Visa alla inlägg
  • Anonym (...)

    Någon som gjort abort efter v18???

    Jag avbröt så sent så jag fick ansöka om tillstånd vilket inte var några problem men....

    Jag fick en dag komma in och få några tabletter och sen komma in en dag och föda fram fostret. Hade med mig en kompis. Jag fick all smärtlindring jag ville/behövde. När vattnet väl gått så gick det ganska snabbt, han föddes i toaletten-som var förberedd om det skulle ske-
    Jag fick välja om jag ville se eller inte. Tyvärr tycker jag de gjorde det lite osmidigt och la honom bara rakt upp o ner i ett bäcken. Hade nog känts bättre om tex lindat in i en handduk. Vet andra som fått ett fotavtryck. 
    Jag ska inte ljuga, det är som en förlossning men går nog lite snabbare och när fostret väl kommer ut så gör det inte lika ont-inte så stort-  men det är bara be om smärtlindring, tens, lustgas, morfin eller annat som de kan erbjuda. Jag var i samma rum när moderkakan kom ut bara på sängen. 
    Fick åka hem på kvällen behövde bara kissa innan. 

  • Anonym (...)

    Sen...precis som med förlossningar, ingen annan är den andra lik. Hur det kommer vara  just för dig vet du inte förren efteråt. Men mitt tips ha med dig någon som du känner dig trygg med. Ta med dig tex padda så du kan se på film el lyssna på ljudbok, musik kanske ha med korsord eller något litet spel för man vet ju inte riktigt hur lång tid det kommer ta. 
    Jag beklagar verkligen, det är en sorg och är en saknad. 

Svar på tråden Någon som gjort abort efter v18???