Inlägg från: Anonym (Kan tänka mig det!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kan tänka mig det!)

    Vem är otrogen?

    Man. Har inte varit det, men kan tänka mig det. Anledningen att jag kan tänka mig det är att jag hamnade i en situation där det var väldigt nära. Det var i en tidigare relation, men jag blev väldigt tänd i den nästan-vänstra situationen och det var väldigt nära. 

    Så jag ser mig inte som immun mot det. Överraskning och en sexuellt aggressiv och attraktiv kvinna och det skulle kunna hända.

  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    Vad gäller impulskontroll så fick just den situationen jag var i mig att tvivla på min egen impulskontroll. Är rätt otäckt att tänka sig att allt jag tycker mig stå för och anse vara viktigt annars kan jag på bara några sekunder kasta bort i rätt/fel situation. En trist självinsikt.
  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    Anonym (tjej) skrev 2022-04-14 17:22:45 följande:
    Det gåår att träna upp sin impulskontroll. Gäller både män och kvinnor. 

    Narcissister och psykopater agerar på sina impulser och får därför svårt att avvänja sig sina spontana reaktioner i alla möjliga lämpliga och olämpliga sammanhang. Visar ingen hänsyn och saknar uthållighet vs sin partner. Deras anknytningsmönster är skadat.

    Är du en fullblodsnarcissist eller värre en psykopat i dina beteenden mot kvinnor? 
    Nej, jag är varken psykopat eller narcissist, åtminstone hoppas jag inte det. Det var dessutom det enda tillfället jag känt att jag höll på att tappa kontrollen över mig själv. Kan beskriva incidenten i detalj om någon är intresserad.
  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    Anonym (tjej) skrev 2022-04-14 20:46:17 följande:
    Okej, bra för dig. Ja, du får gärna beskriva incidenten i detalj där du kände att du höll på tappa kontrollen över dig själv. Försöker verkligen förstå den här grejen.
    Jag tror du har blandat ihop mig med den du grälar med, men ok:

    Ursäkta på förhand för att det här kommer låta som inledningen av en dålig porrfilm följt av en ännu sämre porrfilm. Det här var hur jag nästan tappade kontrollen och nästan vänstrade (eller faktiskt vänstrade, det är en tolkningsfråga): Jag var då sambo. En tjejkompis till henne ville ha hjälp med att montera och flytta Ikea-möbler. Det här hade min sambo tackat ja till...att jag skulle göra. Till saken hör att tjejkompisen var väldigt snygg och jag kan ha tittat lite för mycket under skruvandet/bärandet vilket kan ha förvärrat situationen. 

    Hon går ur vardagsrummet och kommer tillbaks helt naken. Jag sitter på golvet med något och helt plötsligt är hon på mig, försöker kyssa mig, föra mina händer till hennes bröst, föra mina händer till hennes skrev (som är väldigt blött) och är väldigt aggressiv.

    Min reaktion är väldigt lam, eh sluta jag vill inte vad gör du? och liksom väldigt tafatt. Hon säger massa saker att min sambo inte behöver få reda på något och att hon ser att jag vill för jag är stenhård (vilket jag var), och att vi inte skall säga nåt för de är så bra vänner, men hon måste ha mig, är snyggare än min sambo och ser hur jag tittar på henne... först får hon ner mig på golvet på rygg med henne över, sedan kommer jag på fötter, hon med, försöker fortfarande kyssa mig och jag känner mig verkligen superkåt. Så kåt har jag aldrig vart. Men tänker på min sambo och henne, deras relation, hur de är som "systrar" (de brukade säga det), jag knuffar bort henne, hon flyger på mig igen några gånger, jag undviker en del kyssar, men "fastnar" i en och känner hur hon klämmer mig på snoppen under tiden. Jag är nu alldeles galet kåt. Hon står nu på knä på golvet och försöker få upp mitt skärp. 

    Jag bryter mig loss, får på mig skorna (jag trampade ner hälarna på dem) och tar mig ut. Precis utanför dörren i trappuppgången känner jag mig alldeles yr, får ta stöd mot väggen, det svartnar för ögonen och jag kommer i mina egna kalsonger och byxor. Vandrar hem, fortfarande stenhård, fortfarande enormt tänd.

    När jag kommer hem försöker jag duscha iskallt, men det hjälper inte så jag tillfredställer mig själv en gång till i kallduschen.

    Säger inget till min sambo om händelsen efteråt, vilket kanske var dumt. Vad jag lärde mig om mig själv är att jag tydligen tänder oerhört på vad som kanske var snudd på ""våldtäktsförsök"" (inte rättsligt, och menar inte att förringa riktiga offer för våldtäkter, men det kanske var åt det hållet, fast light) jag tänder tydligen oerhört på kvinnor som helt saknar normala moraliska spärrar och jag tänder på elakhet/själviskhet och aggressivitet. Det var väldigt nära att det blev värre. Jag är dessutom kapabel att kasta undan alla moraliska principer jag har vad gäller trohet till den jag älskar och jag är kapabel att vänstra. Tanken på att vänstra kan tända mig så mycket att när det nästan hände sprutade jag i mina egna brallor.  Det är självinsikter jag gärna hade vart utan.
  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    Anonym (Inte gjord för monoganism) skrev 2022-04-14 23:59:52 följande:
    Du är "starkare" än mig, jag hade knullat henne på allt tänkbara sätt och I efterflåsningarna konspirerat med henne hur vi skulle få till en trekant med sambon för att legitimera det vi just gjort.

    Givet rätt läge med rätt person skulle jag vara otrogen 9 dagar av 10. Dock alltid med en väl avvägd riskanalys. Anledningen till detta är enkel, jag och frugan är tyvärr inte kompatibla i frågan om vi ska blanda in fler, trekant, swing. Det har dyftats men hon tar det inte på allvar eller tar inte steget och jag tänker inte pressa henne, jag har bestämt mig i den frågan så nu får hon "komma ikapp"/"bestämma sig". Så då får jag lösa mina behov under tiden på de sätt jag kan, hon är ju inte intresserad av att hjälpa till på den fronten även om jag tillgodoser alla hennes behov. 

    Konstigt i detta samhälle att det alltid är den monogama som har rätt och det är oss andra det är fel på. Ett moraliskt förtryck som i grunden kommer från monotismerna.. lustigt med tanke på hur sekulärt Sverige är.
    Jag vill hålla mig till en hög moralisk standard vad gäller trohet, tycker det är rätt sak att göra men när situationen kastade sig på mig var det nära att all moral bara försvann. Vad som tom. är ännu värre är att jag gick igång så på hennes otroligt låga moraliska standard, en typ av beteende jag trott mig avsky.
  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    Anonym (Förstår inte..) skrev 2022-04-15 18:32:30 följande:
    Men var det verkligen så, alltså om hon inte varit attraktiv enl dig  hade du endå gått igång på hennes låga moraliska standard eller hade du äcklats? Dvs va det verkligen den låga moralen som tände dig eller att en attraktiv kvinna visade så extrem stark villighet mot dig..? 

    Sen med ev våldtäkten. Det här är gränser som bara du kan svara på. Byt ut könen så kanske det är lättare... hon gick över många gränser, både moraliskt och fysiskt. Att du tittade är inte ett ja till sex och när du dessutom säger nej och försöker komma därifrån. Under våldtäkt kan kvinnana underliv bli blött, hon kan även få orgasm så det är ingen motsättning. Kvinnliga sexualförövare ska inte förringas... det kan även vara en försvaramekanism psykologiskt att man fantiserar om de övergrepp man varot med om etc. Men detta kan bara du svara på.

    Tänker jag på alla män som flirtar med mig på mer eller mindre respektfullt sätt så kommer ju tyvärr de som jag finner attraktiva undan med mer medan jag äcklas av de jag inte attraheras av som ger mig skamliga förslag.

    Jag är imponerad över vad du klarade av om du eg på riktigt var villig. Jag hade ju dock velat veta det där så jag kunnat be min vän dra åt helvete (du behöver ju inte säga att du kom osv)...
    Jag vet inte hur jag hade gått igång om hon inte var extremt attraktiv. Har inte upplevt den situationen. 
  • Anonym (Kan tänka mig det!)
    molly50 skrev 2022-04-17 12:10:18 följande:
    Till att börja med så måste jag säga att jag tycker du är stark som klarade av att stå emot där.
    Men jag undrar varför du inte berättade för din sambo om vännens beteende?
    Du var ju aldrig otrogen utan det var hon som var på dig.
    Hade en vän gjort så med min man så hade jag i alla fall förlåtit honom.
    Men jag hade velat veta om jag hade en vän som betedde sig så.
    För en sådan vän skulle jag inte vilja ha kvar.
    Man kan inte påstå att man är "som systrar" när man beter sig så med sin väns man.
    Först: tack!

    Anledningen att jag inte berättade var just det de var (och är fortfarande av Facebook att döma) bästa vänner. Som systrar. De kunde skratta ihop och fnittra i timmar i sträck. Hade egna "ord" ihop som ingen annan förstod. Jag ville verkligen inte sabba det för dem.

    Men du har helt rätt, jag var bara inte tillräckligt smart för att tänka rätt egentligen. 
Svar på tråden Vem är otrogen?