Inlägg från: Anonym (Man) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Man)

    Påtvingat föräldraskap ÄR övergrepp - men "Reproductive coercion" är okänt i Sverige

    Jag tycker man ska lyfta debatten om att detta fenomen existerar, i Sverige vill man oftast inte lyfta debatten från männens perspektiv.

    Dock återstår en olöslig problematik, eftersom det är ett övergrepp hur man än gör. Om man tvingar kvinnan till abort så är det ett övergrepp och om man tvingar någon att bli förälder så är även det ett slags övergrepp.

  • Anonym (Man)

    Tycker bara att det är larvigt av er som anser att man inte ska ha sex om man inte är beredd på barn. Vi är programmerade till att vilja ha sex från ungefär 15 och uppåt. Det har varit ett problem förr när många kvinnor födde bastarder/oäktingar och det förekommer givetvis fortfarande idag att oönskade barn blir till.

    Sen har jag ingen bra lösning på problemet, met än att fortsätta att ha en öppen diskussion kring detta. Men vi kan inte tro att människors sunda förnuft, logik och konsekvenstänk är så starkt utvecklat att vi slutar ha sex tills den dagen vi vill ha barn.

Svar på tråden Påtvingat föräldraskap ÄR övergrepp - men "Reproductive coercion" är okänt i Sverige