Hur många på FL är ensamma idag (julafton)?
Anonym (K) skrev 2021-12-24 12:25:32 följande:
Jag är inte ensam fysiskt, har en underbar dotter och sambo som jag firar jul med men.... inga vänner , iallafall äkta har jag insett.. ingen hör ju av sig längre, sen ett par som inte svarar på mina meddelanden, detta efter att jag fick barn... är kvinna 30 år.
Det där att välja bort kompisar med bebisar, det är (iaf för mig) ingen aktivt val man tänker på. Det blir liksom bara så då jag tycker att bebisar är ointressanta och att nyblivna föräldrar oftast är totalt uppslukade av sin bebis.
Lite så här; för dig är din dotter underbar. För mig är hon en unge som vilken som helst och jag är inte intresserad av henne utan tycker mest att hon är jobbig. Alltid, förutom när hon sover.
Vill inte vara taskig men vill ge dig en ärlig bild av verkligheten för oss som inte är förtjusta i bebisar.
Jag var medveten om detta när jag själv fick barn och gjorde mitt yttersta för att inte bli helt innesluten i mn bebisbubbla. Fast det var många, många år sedan.