Anonym (OvaCC) skrev 2021-12-03 14:44:34 följande:
Jag har inte sagt att andra sätt är bättre, jag har skrivit att det finns andra sätt än vaccination. Fortsätta hålla avstånd, hålla sig själv frisk är ex på bra sätt.
Bara för att man kan vacc sig så kan man inte leva som förut. Eftersom vaccinerade kan bli sjuka och kan sprida sjukdomen vidare så borde man kanske fortsätta undvika att vistas där det är mycket folk. Vem av er vaccinerade kommer gå på julfesten i år? Har inbokade resor? Går på gym?
Minska smittspridning måste ju var och en ansvara för.
Tror inte att det går att komma ur pandemin, däremot lär vi oss leva med viruset och hantera den och dess mutationer. Om 10 år så kanske den kommer vara en vanlig influensa.
Hålla avstånd är bra. Och att undvika folksamlingar.
Samt att hålla en bra handhygien.
Men att hålla sig själv frisk kan vara svårt. Det kan räcka med att gå till affären för att bli smittad.
Nej,det är helt rätt. Jag är vaccinerad,och jag försöker undvika folksamlingar,att resa och att gå på krogen eller större evenemang. Jag ska inte heller gå på något julbord.
Det är inte ett måste som t ex att gå till jobb eller skola.
Däremot går jag till t ex affären och apoteket ibland. Och försöker hålla avstånd.
Men det är inte alltid så lätt då en del verkar ha glömt detta med att hålla avstånd t ex.
Ja,var och en måste ta sitt ansvar. Och dit hör t ex att ta vaccinet.
Även om det inte skyddar mot sjukdomen så skyddar det i alla fall mot svår sjukdom.
Och man sprider mindre smitta än som ovaccinerad.
Det handlar inte bara om att skydda sig själv utan även andra.
T ex de som av medicinska skäl inte kan ta vaccinet eller folk i riskgrupper.