Södertälje?
Hej,
Vi funderar på att flytta till Södertälje pga jobb. Vi har två barn i högstadieåldern. Vad säger ni, är det en trevlig stad att bo i? Hur ser det ut med högstadie och gymnasieskolor, är de bra? Vi kikar lite på hus, finns det områden ni rekommenderar eller avråder ifrån?
Tacksam för hjälp och råd!
Mycket invandrare är det och det märks i kulturen, känns absolut inte svenskt men på ett integrerat sätt om du förstår. Inte som Rinkebyghetto-stil utan mera finskt-syrianskt-balkan sedan länge. Lite anda traditioner.
Mina barn är yngre och går i skolan men den är bra. Finns ganska stort utbud av olika typer av utbildningar i Södertälje med olika profiler samt kommunala som håller en bra standard. (Mina barn går på två olika och yngsta på förskola) är nöjd med alla.
Finns stort utbud av sportaktiviteter. Fina stränder, mycket fina. Finns många badplatser i och runt om stan.
Och mycket fina skogsområden där man kan plocka svamp. Finns motionsspår osv. Fina parker i innerstan. Lagomt uteliv.
Enkelt att pendla till Stockholm om man vill, går väldigt snabbt. Både kungens kurva om man vill till Ikea typ (bara följa e20 en bit) men också till Södermalm och city.
Vården fungerar bra. Stort utbud.
Har själv jobbat länge på sjukhuset och det är nyrenoverat och välfungerande. Barnvänlig stad. Finns tom Tits sydpolen osv och väldigt många gym