Inlägg från: Linda2021 |Visa alla inlägg
  • Linda2021

    Bygga nytt hus eller inte

    Hej! Behöver få läsa lite tankar kring att bygga hus. Har fått tag på en tomt med fint läge vid havet, centralt, i en mindre stad i Sverige. Vi bor billigt i en villa nu som min sambo äger sedan länge (bodde här med sitt x innan vi träffades) Att bygga nytt kommer landa på närmare 6 miljoner. Jättekul att bygga hus och få välja allt från början, men tvekar lite nu. Gillar mitt liv där jag reser en del och gillar också att shoppa???? inser att det blir mindre pengar över ifall vi bygger ett nytt hus..samtidigt tillbringar man en del tid o huset. Huset vi bor i nu är det inget fel på men behöver göras lite på det, är helt ointresserad av att renovera själv. Ligger även närmare skolan och kompisar, 7 åringen kommer inte vilja byta skola så vi kommer få skjutsa honom mestadels, 2 åringen kan vi ändra Föris till närmare. Tankar? Någon som byggt hus? Var det jättejobbigt med alla val? En fördel som jag tycker med staden vi bor i är att man får mycket hus för pengarna men blir ju inte riktigt så ifall vi bygger. Det är guldläge på tomten dock, kommer inte dyka upp ett sånt läge igen. Vi kan gå in med ca 2,5 miljoner men resten blir lån då?

  • Svar på tråden Bygga nytt hus eller inte
  • Linda2021
    Tow2Mater skrev 2021-10-17 22:57:43 följande:

    6 miljoner? Ska ni bygga slott?


    Haha näe men det är med alla kostnader för ett hus på 200 kvm. Vill inte ha för litet men visst känns som mycket pengar speciellt i en liten stad..
  • Linda2021
    Tow2Mater skrev 2021-10-17 22:57:43 följande:

    6 miljoner? Ska ni bygga slott?


    Haha näe men det är med alla kostnader för ett hus på 200 kvm. Vill inte ha för litet men visst känns som mycket pengar speciellt i en liten stad..
  • Linda2021
    Studentpappa skrev 2021-10-18 09:22:27 följande:

    Det är väl avhängt era inkomster och vilka marginaler ni vill ha i vardagen. Har ni 2,5 MSEK kontant hade inte iaf jag låst dom i ett hus där ett huslån har en ränta på 1-1,3%.

    Men vill ni göra det så blir ju inte ett huslån på 3,5MSEK särskilt dyrt med dagens ränta åtminstone. Vi har en kostnad för vårt bolån på ca 8 500:-/mån men mer än hälften är amortering, det tycker jag är lagom med vår inkomst. I dagsläget är jag inte intresserad av att bygga nytt och tror inte intresset kommer komma heller, möjligtvis fjällstuga.

    Men bygger ni vid havet och avser att bo där ett antal år är det garanterat en bra affär oavsett.


    Tack för bra svar! Vi kommer att få loss ca 4 miljoner då vi säljer hus plus stuga och lägger isåfall in 2,5 av dessa, har även mer sparande men de få ligga kvar där som dom är. Vi har 105.000 kr i lön tillsammans men jag är slösa medans mannen är spara, framförallt äskar jag att resa och vill inte sluta med det.

    Får jag fråga hur mycket ni har lån på?
  • Linda2021
    Studentpappa skrev 2021-10-18 14:29:37 följande:

    Då har ni ju väldigt bra förutsättningar. Vi har lån på ca 2,6-2,7 MSEK men också lägre löner än er. Ni lär ju inte behöva sluta att leva med såpass höga löner och stadigt kapital, vill ni bygga och samtidigt inte tänker göra mycket själva kan det väl inte vara särskilt ansträngande att bygga hus?

    Jag har alltid gjort mycket själv och då blir det jobbigt tillsammans med sitt vanliga arbete men att bläddra i lite kataloger och bestämma kök etc. kan ju inte vara betungande


    Här blir det till att göra så lite som möjligt själv då vi inte är så händiga av oss eller har så mycket energi till sånt när kidsen tar så mycket tid. Ska nog ta kontakt med banken för att kolla hur mycket vi måste amortera osv.

    Bläddra i kataloger låter som min grej även fast jag är velig???? tack!
  • Linda2021
    Lönnsirap skrev 2021-10-18 16:32:33 följande:

    Ja, skaffa barn ska man också akta sig för. Precis som hund. Eller att inte skaffa barn.

    Oftast förutsätter man att ett nybyggt hus är helt underhållsfritt, iallafall några år.... Utifrån mina fördomar så är det naturligtvis inga stora saker första åren, men tämligen omgående och ständigt är det något. Jag är uppvuxen i hus, bor i hus men är ändå förvånad över hur mycket det kan vara med ett helt nytt hus. Man har ju helt andra krav på en ny fastighet och vill ju ha den välskött.

    Att anlägga trädgård, att fixa det fint är saker som kostar och om man vill så är det säkert jättebra. Dock verkar det vara massa saker som ska ordnas med ett nybygge som faktiskt tar tid, ork och pengar. Ställer man frågan om man ska bygga hus på bygga hus-forumet kommer man säkert få andra svar, men I min värld så är det ett beslut som man verkligen ska tänka igenom innan man gör.

    Inser att jag har ett gäng släktingar som byggt hus och faktiskt inte separat, men i min vänskapskrets så har det blivit så för alla entusiastiska par som hittat tomt och byggt.

    Har också en kollega som byggt massa hus, men hon och hennes man har det som "hobby" och gör det om och om igen.


    Inte orolig för att husbygge ska leda till slutet för oss, har överlevt en hel del tillsammans, både hund o barn:) kommer att anlägga en så underhållsfri trädgård som möjligt, det är så vi har det idag.

    Min största farhåga har varit just att det ska sluka en stor del av lönen men behöver nog inte bli så. Vill liksom inte bara sitta i mitt fina hus o inte kunna göra nåt annat.

    Vi kommer som sagt inte att göra nåt själv förutom alla valen men det är nog svårt ändå för en velmaja som mig.

    Tack för dina synpunkter!

    Ska ställa frågan i bygga hus forum men ville ställa den här också som är ett helt annat forum:)
  • Linda2021
    Studentpappa skrev 2021-10-18 15:43:14 följande:

    Jag känner massor med folk som separerat, ingen av dom har byggt hus. Däremot en gemensam nämnare är att dom skaffat barn

    TS bor ju redan i en villa och vet sannolikt vad som krävs i form av underhåll.


    Studentpappa skrev 2021-10-18 15:43:14 följande:

    Jag känner massor med folk som separerat, ingen av dom har byggt hus. Däremot en gemensam nämnare är att dom skaffat barn

    TS bor ju redan i en villa och vet sannolikt vad som krävs i form av underhåll.


    ja vi har ju både stuga o hus idag på 200 kvm så det är mycket underhåll men har en förhoppning om att det blir mindre ifall vi bygger:)
  • Linda2021
    gbgumman skrev 2021-10-28 15:00:09 följande:

    Hej

    Vi har byggt hus och det var verkligen jätte kul. Något jag rekommenderar. Jag minns inte vad kostnaden blev men typ samma som ni. Väljer man att bygga med totalentreprenad får man en jätte bra kostnadsöversikt som stämmer utom på en punkt. Markarbetet. Där kan det bli väldigt mycket mer om man har otur. Vi hade en plan och fin tomt och ändå drog kostnaden iväg en hel del där. Ingen vet innan man börjar gräva vad man ska hitta under jorden. 

    Vi har lån på ca. 3,5 miljon och huset är idag värderat till 11-12 miljoner (känns skönt att ha lyckats med en bra affär det trodde jag aldrig) och bruttolöner på ungefär samma som ni, några tusen lägre. Jag gillar och att handla och är lite av en slösa och vi gillar att resa. Vi har till viss del fortsatt med samma liv som innan. Men vi är nu mycket mera noggranna med att ha koll på varje kostnad och unnar oss det vi kalkylerat med. Jag har gjort roliga små exelark där allt förs in. 

    ps trädgården kommer också kosta pengar. Vi har lagt ca 400 000 kr på den. Men det har vi sparat till. Vi har inte rest på två år (corona kom lägligt till att trädgården behövdes göras.) Äntligen klar.


    Tack för bra svar! Känns hoppfullt när jag läst det???? verkar vara i liknande ekonomisk situation. Vi har bokat och betalat handpenning nu för en tomt. Så det känns spännande!
Svar på tråden Bygga nytt hus eller inte