Nekad förskola. Lösning?
Hej
Jag behöver lite tips och råd...
Min son får inte plats på förskolan i vår by i januari då de har insläppsstopp.
Han har fått plats på en fin mysig förskola precis bredvid mitt jobb men då kommer han behöva pendla en timme med gång(vagn) och buss.
Någon som har erfarenheter av att pendla så med barn? Och har några tips?
Eller ska jag försöka söka jobb som jag kan jobba hemma och ha han hemma? Har dock ingen sådan utbildning..
Kom med alla tankar och förslag
Om du har föräldradagar kvar, så ta ut dessa och satsa på förskola senare. Annars är det faktiskt bättre att han har lång pendlingstid med dig än att ni lämnar tidigt och hämtar sent.
Jag har pendlat så som du gör. Det var ingen större fara, man måste bara se till att inte stressa. På morgonen så såg jag till att han sov i vagen och åt frukost i vagnen på väg till förskolan. På eftermiddagen tog vi det riktigt LUGNT. Vi besökte en lekplats på vägen hem. Jag hade alltid någonting att äta i vagnen. Jag chillade helt enkelt. Ville han titta på blommor eller änder en stund, så fick han göra det. Ville han titta i skyltfönster en stund, så gjorde vi det. Om han ville leka i snön en stund, så gjorde vi det, även om det tog en eeeevighet att komma hem och att det nästan var läggdags när vi kom hem. Det var helt enkelt värt det, än att göra som jag först gjorde: "skynda, skynda, skynda!"
Vi bytte till en FANTASTISK förskola senare, och då hade vi 5 minuters pendlingsavstånd. Däremot märkte jag att min son inte fixade att ha långa dagar på förskolan, så jag fick gå ner drastiskt i tid (trots att jag inte hade arbetat heltid.) MIN pendlingstid blev helt enkelt för lång, när det var för nära mellan hem och förskola.