• EpicF

    Corona eller vanlig förkylning?

    Anonymsju skrev 2021-09-16 20:51:47 följande:

    Corona eller vanlig förkylning?

    Kortfattat: Dottern blev förkyld/febrig förra helgen och var hemma 1 v. Den veckan va många på hennes förskola hemma, både barn och pedagoger. Jag och sambon blev krassliga denna helg med förkylningssymton, täppt/rinnig näsa. Ingen hosta, halsont eller feber. Jag tog corona test pga konstiga stickningar i kroppen. Fick svar i sön - Negativt.

    Min nästäppa sitter i och jag är sjukt snorig hela tiden. Det är mitt enda förkylningssymton, känner mig frisk i övrigt. Idag dock försvann mitt luktsinne. Jag är fullvacinerad. Klarade mig hela pandemin utan corona. Träffade knappt någon dagarna innan vi blev förkylda nu. Så det logiska är att vi fick samma förkylning som dottern. Min fråga - kan jag ändå ha corona trots bara nästäppa, ett negativt test i helgen och fullvacinerad?

    Jag har aldrig förlorat luktsinnet såhär, men har nog aldrig heller varit så täppt som jag är nu i vuxen ålder. Är det vanligt att förlora luktsinnet vid vanlig nästäppa?


    Rekommenderar er båda att ta en till test samt ta test av dottern.

    Även fullvaccineradd kan bli smittade och bära smittan vidare. Tappat luktsinne är ett covid-19 syntom, även nästäppa. Så ja, du kan ha corona trots fullvaccinerad och negativt test.
  • EpicF
    Mortiscia80 skrev 2021-09-16 20:59:53 följande:

    Om du och sambon blev krassliga på lördag och tog test då så kan det vara för tidigt. När man bokar tider via 1177 ska man ha haft symptom minst ett dygn först och det kanske finns en anledning till det? Det känns som att man inte borde kunna få falskt negativt men med tanke på att du tappat luktsinnet skulle jag testa mig igen, för det är ett tydligt coronasymptom som jag aldrig hört att man kan få i samband med vanlig förkylning. Testa sambon och dottern också! Och ja, vaccinerade kan fortfarande bli sjuka. Det är därför man alltid ska hålla sig till restriktionerna oavsett.


    Jo, man kam tappa lukt- och smaksiknet vid vanlig förkylning men det är ynder en väldigt kort period och inte direkt vanligt.
Svar på tråden Corona eller vanlig förkylning?