Inlägg från: Anotherone |Visa alla inlägg
  • Anotherone

    Katensersättning

    Oavsett om de kollar upp det eller inte så har du gjort fel. Och du vet om det. Alltså bör du rätta till det.

  • Anotherone
    EpicF skrev 2021-09-09 16:12:18 följande:
    Nej, sjuka djur är ingen anledning för sjukanmälan. Men att man mår för dåligt för att kunna fungera på jobbet, oavsett vad orsaken är, är en giltig orsak.
    Må så vara. Men i så fall måste TS få sin chef att ändra frånvaro orsaken från tjänstledig till sjuk. För så länge hen inte fått avdrag för specifikt sjukfrånvaro så finns inget karensavdrag och därmed ingen rätt att få avdrag för karens ifrån Försäkringskassan.
    Jag ser två alternativ;
    Låta frånvaron vara som den är hos arbetsgivaren men kontakta FK och be att få återbetala felaktig ersättning.
    Be chefen om att få inlagt sjukfrånvaro istället, med förbehållet att arbetsgivaren inte alls har lust att betala 80% lön dag 2....
  • Anotherone
    zapi skrev 2021-09-10 17:34:04 följande:
    Men vad händer om du inte har lust att berätta för sköterskan om vad som är fel? Måste man det?
    Man kan som arbetsgivare neka en anställd sjuklön om hen;
    " medvetet eller av grovt slarv har lämnat felaktiga eller vilseledande uppgifter om något som har betydelse för rätten till sjuklön."
    Är man inte ärlig så kan man alltså få nej. Sen exakt hur ingående information man behöver delge sin arbetsgivare och var gränsen går så att säga är upp till arbetsgivare att beskriva. Jag som arbetstagare ska veta vad som krävs av mig när jag sjukanmäler mig. Som tex. att jag ska ringa en viss telefontjänst, jag förväntas ha en dialog med min chef efter x antal dagar, jag förväntas registrera min frånvaro i ett lönesystem som jag loggar in i osv.

    Jag tycker att modellen med tex Previa verkar ganska bra. Särskilt om det funkar att sjukanmäla sig väldigt tidigt på dagen (på natten ) vilket gör man snabbare kan ordna en vikarie. Och att man kan känna sig bekväm med att vara ärlig med sköterskan som ringer utan att hen för informationen vidare, om jag förstod det rätt? Så att sköterskan förmedlar till arbetsgivaren att hen bekräftar att jag faktiskt är sjuk men exakt vad det handlar om behöver inte föras vidare. Förrän förstås, om det kommer till det, jag blir sjuk en längre tid och det startas en rehabutredning. Då behöver min arbetsgivare veta varför jag är sjuk, hur framtidsutsikterna ser ut och vad för sorts arbete det vore möjligt för mig att utföra i det längre perspektivet.
  • Anotherone
    zapi skrev 2021-09-11 10:12:55 följande:
    Jo absolut ska man inte ha pengar om man fuskar men nu utgår jag från hur reglerna är om man är hemma för att man faktiskt är sjuk. Och det är inte upp till arbetsgivaren att bestämma hur detaljerad och ingående jag ska vara som du skriver. De får fråga vad jag är för sjuk men jag behöver inte svara. Man behöver bara berätta på vilket vis arbetsförmågan är nedsatt.

    Sen tycker jag också att det låter smidigt att ha ett speciellt ställe man ringer till. Och bra att man kan få tips av sköterskor. Men jag är ändå nyfiken på om man måste berätta för dem. Är man sjuk så länge att man behöver ett intyg måste man visserligen gå till läkaren och berätta vad det är men då har man ju kanske en läkare man "gillar och har valt" om ni förstår vad jag menar. Men det betyder ju intr att jag nödvändigtvis vill prata med dessa sköterskor om problemet.

    Nej man behöver inte berätta vad man har för diagnos om man är hemma en längre tid heller som du skriver. De behöver bara veta på vilket sätt jag inte kan utföra mina arbetsuppgifter.

    Själv har jag alltid sagt till chefer vad jag är för sjuk men då har jag aldrig behöver vara hemma pga någon pinsam/personlig/känslig anledning.
    Hamnar du i en rehabsituation så jo, då behöver du uppge vad sjukskrivningen bottnar sig i. Annars kan inte arbetsgivaren fullgöra sitt rehabuppdrag vilket är väldigt omfattande.
  • Anotherone
    zapi skrev 2021-09-11 17:00:23 följande:
    Nej. Man behöver inte lämna ut vilken diagnos man har. Men man behöver visa den delen i intyget som förklarar varför arbetsförmågan är nedsatt.

    Tex om du har brutit benet och har stående/rörliga arbetsuppgifter. Då kan du stryka den delen i intyget där det står benbrott. Däremot måste du visa delen i intyget där det står "min diagnos gör att jag måste sitta ned och jag kan därför inte utföra mina stående arbetsuppgifter".
    Det håller jag med om. Men min erfarenhet är att när en sjukskrivning blir långvarig och arbetsgivarens ansvar för att utreda vägen framåt så att säga, så är det få (för att säga inga ) läkarintyg som utan bilagor kan styrka varför förmågan är nedsatt på det viset. Medarbetarens rätt till sjuklön och frånvaro med hänvisning till nedsatt arbetsförmåga måste vara så pass tydligt att man kan utreda vad hen eventuellt skulle kunna göra istället, vilka begränsningar som finns osv. Oftast löser man detta, jag har hittills aldrig hamnat i att vi inte kunnat komma vidare i ett sådant fall. 

    Det är en sak om vi pratar 2-3v. Då kan en person med benbrott behöva vara hemma initialt pga smärta och omak. Även om benet sedan fortfarande är i gips så kan vederbörande utföra arbete framför en dator i hemmet eller om man via FK får rätt att åka taxi till och från sitt arbete. 
  • Anotherone
    zapi skrev 2021-09-12 11:12:25 följande:
    Ja skriver man att man inte kan utföra stående arbetsuppgifter så är det självklart att man efter en tid kan omdirigeras till sittande uppgifter. Det är ju det som är meningen när man skriver vad man har för arbetsförmåga/inte har för arbetsförmåga. Men det är ju fortfarande lätt gjort utan att visa diagnosen "benbrott" så jag förstår inte riktigt vad du menar.
    Jag menar att man förr eller senare kan tvingas informera mer detaljerat. Och får inte arbetsgivaren veta vad den minskade arbetsförmågan grundar sig i faller rätten till att vara frånvarande med hänvisning till arbetsoförmåga. Och i teorin, om jag som arbetsgivare inte vet varför någon är borta och hen inte är på sitt arbete så blir det ogiltig frånvaro vilket kan vara grund för uppsägning.
    Jag ser också i förlängningen att det kan bli svårt att få behålla sin sjukpenning hos Försäkringskassan som så småningom ska testa arbetsförmågan mot andra yrken på arbetsmarknaden. Och arbetsgivaren kan inte heller göra sitt jobb. Om det står "smärta i ben" på intyget. Ok, vad ska jag göra av den informationen - medarbetaren har ont i ett (eller flera?) ben och därav varit frånvarande i fyra månader. Är det arbetsrelaterat? Är det övergående? Är det orsakat av en skada som förväntas läka och i så fall när? Eller beror det på en sjukdom som är kronisk? Kommer smärtan bli värre? Flytta sig till andra kroppsdelar?
    Även här kan det bli fråga om uppsägning om jag hamnar i en arbetsbrist pga jag inte har någon sysselsättning för en person som har ont i ett ben och där jag inte vet om hen har möjlighet att göra något annat hos mig?

    Nu är det säkert väldigt sällan som detta händer, men det vore fullt möjligt. Så jag tänker att i vissa fall är det kanske lättare att vara öppen med sin/sina diagnoser direkt så att man kan få till en bra planering av återgång och anpassningar än att dra ut på det. 
Svar på tråden Katensersättning