Inlägg från: RBC |Visa alla inlägg
  • RBC

    BF maj 2022

    Nojjig skrev 2021-09-06 09:16:15 följande:

    Tips är att ladda ner någon app som t ex preglife där står det bra fakta vecka för vecka! Jag har också följt på youtube en kvinna från england som lagt upp vecka för vecka bra videos, sök på "channel mum" så hittar du.


    Oohh älskar sånt, ska spana in youtubekanalen också! Tack för tipsen!
  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-06 10:21:53 följande:

    Nu fick jag mitt inskrivningssamtal första veckan i oktober, när jag är i v. 8+6, barnmorskan sa att de brukar ta första besöket från v.8 men de känns sent. Vill bara att tiden ska gå nu, jobbar mestadels hemifrån och har en ganska lugn period på jobbet nu så dagarna går inte fort. Någon som har tips på att få tiden att gå? (Utan att fokusera för mycket på graviditeten).


    Jag har hälsosamtal nästa onsdag 7+0

    Har sedan inskrivningssamtal den 11e oktober 10+6

    Jag jobbar också hemifrån och har det för en gångs skull sjukt lugnt x) känns både ovant och så segt, men ändå tacksamt typ! Jag passar på att använda luncherna till någon timmes promenad, och gör sånna där jobbgrejer som man annars inte har tid för.

    Sånt jag inte själv har gjort, men tips

    Rensa garderoben, gör fint och lite prydligt

    Även göra det lite trevligt i köksskåpen

    Kolla lite tutorials på Youtube av sånt man har användning för i jobbet

    Göra maträtter som tar lite längre tid

    Lite diy på Youtube

    Ooohhhh vi har sci show, sci show psych och sci show space (är såååå bra kanaler) där man kan hitta såå mycket roligt som man får lära dig och veta mer om

    Även Megan nouis är roligt att titta på!
  • RBC

    Även Good mythical morning är riktigt roligt, se har ofta mattester, blind tests osv :D

  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-06 10:41:51 följande:

    Jag tror att mitt inskrivningssamtal är ett hälsosamtal, eller något kombinerat kanske, de är iallafall första gången jag kommer besöka barnmorskan. Nu går de ju att googla allt så jag behöver ju inte så mycket information redan men de känns lite "ensamt" att vara gravid i början utan att besöka någon mottagning, men jag hoppas tiden går fort och framförallt att jag fortfarande är gravid då!

    Tack för alla tips!


    Känner igen mig i känslan av att det känns lite ensamt.

    Är ju i början som man är ganska tyst och lite hemlighetsfull, och då har man ju samtidigt inte andra att prata med det om på samma sätt. Dessutom är man ju lite orolig och vill komma förbi de här veckorna som är känsliga liksom!
  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-06 10:54:25 följande:

    Ja men precis, är så tacksam för det här forumet, har aldrig tidigare "hängt" här eller på liknande och trodde väl aldrig att jag skulle göra det, men är så glad att jag gör det nu och att kunna ventilera allt som har med graviditeten att göra. Har ju min sambo men tror inte han förstår oron osv och jag har inte berättat för någon annan än heller.


    Verkligen, tycker det är så skönt att kunna ställa frågor, prata, diskutera osv! Har aldrig hängt på något forum alls tidigare, och trodde som du att jag inte skulle göra det någonsin :P

    Jag och min sambo pratade lite om det där, att det blir närmare får mig som är den gravida och känner alla känslor av hormonerna, känner skillnaderna i symptom osv osv. Han märker mer genom mitt humör (hehe), att jag har lite svårt med maten och att jag ofta är trött. Men det blir ju inte att känna det direkt i kroppen
  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-06 13:33:57 följande:

    Jag hade planer på det då v. 12 känns så avlägset, bokade in ett UL i v.11+6 nu som en säkerhet ifall vi inte får något UL inbokat av barnmorskan innan v. 18 eller så, osäker hur det ser ut i Stockholm om man får göra KUB eller inte (under 35 år).


    Jag bor också i Stockholm, ska fråga lite kring KUB etc på mitt hälsosamtal. Kan återkomma när jag får veta lite kring det!
  • RBC

    Läste lite om det nu, om vi inte får göra KUBtest via regionen så kommer vi nog att gå vidare och göra det privat. Jag är under 35 också, men vill gärna göra testet

  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-06 15:17:40 följande:

    Ja jag hörde av en vän som är gravid att man får göra det i Stockholm men att iallafall under sommaren hade de tagit bort de pga personalbrist eller så. Nu får ju du veta snart kanske men tänker när jag går till mitt samtal är jag redan i v 9+0 nästan och då kanske de är jättesvårt boka in ett UL inom kommande veckor, om många andra bokar in privat. Men hoppas vi får göra det via regionen :) återkom gärna sen när du har varit på ditt hälsosamtal om du har mer info :)


    Hoppas hoppas! Man blir ju stressad någonstans, man vill vara så säker på att allt är som det ska, eller jag känner så iaf. Jag hojtar till så fort jag får veta!
  • RBC
    Hannamk skrev 2021-09-07 07:23:14 följande:

    Tack så mycket!

    Är inte hundra på hur man räknar men det verkar som att det blir runt 11 maj.

    Är det någon som lider av halsbränna? Jag har det varje dag från lunch till kväll. Varit jätteförsiktig med att inte äta mat som ska förvärra men det spelar ingen roll vad jag stoppar i mig :(


    Jag hade också en hel del halsbränna varje dag precis i början men det har lugnat ner sig lite grann nu. Hoppas att det går över för dig också, är ju inte jättenajs med halsbränna ärligt talat!
  • RBC
    Kiwikiwi skrev 2021-09-07 09:02:22 följande:

    Nu har jag bokat in ett tidigt ultraljud i v 8+4, samma vecka har vi vårt första besök hos barnmorskan, allt detta i början av oktober så nu vill jag bara att tiden ska få fort tills dess. Har känt av mindre symtom sen igår så blir lite orolig, men vill försöka att bara leva på och hoppas på det bästa fram tills vi ska på UL.

    Har ni andra symptom som kommer och går lite eller är finns de ett mönster?


    För mig kommer det och går som en pingpongboll :)

    Ibland är det som att symptomen är helt borta liksom..

    Vad skönt med ett tidigt ultraljud, bokade du privat eller via MVC?
Svar på tråden BF maj 2022