Fattig
KingsCrown skrev 2021-08-03 12:04:30 följande:
Därför att det kallas skräpmat av en anledning. Vad tror du att falukorv innehåller? Nermalda griskadaver och andra delar av djuret som inte går att sälja som vanliga styckdetaljer. Tänk hals, knorr o.s.v. Har man ont om pengar är det väl extra viktigt att välja livsmedel med omsorg så att man får valuta för pengarna - alltså mycket näring, vilket påverkar måendet och hjärnan så att man kan fatta kloka beslut och ta sig ur sin situation.
Hört uttrycket "Du är vad du äter?"
Det är bra att använda dessa delar också. Inget fel dessa delar. Grishals äter man som styckningsdel, men då går det under namnet fläskkarré.
Förr i tiden var man smart, man tillvaratog hela djuret i olika former. att kasta bort ätbara delar på ett djur är inte försvarbart även i dag..
Svansen på gris och kor är proteinrika delar, som man med fördel kan göra gryta eller soppa på.
Nu äter jag inte inälvsmat (mer än i form av leverpastej), men det är delikatesser i vissa länder.
Så det du dissar är inte skräpmat, det är ett bra sätt att ta hand om hela djuret.