"Rör" lossnat på Volvo v70?
Den där slangen ska nog på plastanslutningen, lite svårt att se vad det är har du någon bild tagen på längre håll?
Den där slangen ska nog på plastanslutningen, lite svårt att se vad det är har du någon bild tagen på längre håll?
Med tanke på din beskrivning, lyser motorlampan eller har du läst ut felkoder?
Jag ser inte vad den 4kantig buken med klippsen är för någon men gisar på att det kan vara luftfilterburken med luftfiltret.
Är slangen i gummi eller hårdplast?
Smörj lite med såpa eller diskmedel på plastbiten, då är det lättare att få på slangen.
Jo så är det nog.
Om man står framför motorn med huven öppen och detta är till vänster så är vita kärlen man ser kylvätskebehållaren, svarta behållaren förstyrservoolja och burken till slangen borde vara luftfilterburken.
Då är slangen du försöker få på slangen som går till spjällhuset eller möjligtvis turbon om du har turbo på bilen.
Uppe till vänster i bild är kylvätskebehållare, styrsevobehållare och svarta fyrkantiga är luftfilterboxen. det är troligtvis den i din bild.
cdn.proxyparts.com/parts/100029/8699497/large/63b3b42c-7ef3-4d44-af47-14a1440238f6.jpg
Lossa clipsen, ta bort locket och plocka ur liftfiltret om det är svårt att komma åt.
Det där borde bara vara att klicka på igen.
Hur har det gått? :)
Röret kändes lite "stelt" , får en känsla av att de är någon bit på röret som lossnat, men kan ha fel. Ska kika på det idag senare igen. :)